Pastaba: Tingios akies įdarbinimas perkeltas >>>>>

Kaip maisto išvaizda ir kvapas atsiliepia jo skoniui?

Tai, ką smegenys suvokia kaip skanumą iš tikro yra maisto skonio, lietimosi ir kvapo derinys, sudarantis vieną bendrą pojūtį. Atrodymas, nors ir nėra techninės tos lygties dalis, be jokių abejonių irgi įtakoja suvokimą.

Distasteful Food Maisto ar gėrimo skanumas dalinai priklauso, kokie skonio elementai jį kuria: saldumas, rūgštumas, sūrumas, kartumas, aštrumas ar riebalingumas. Sensorinės ląstelės leidžia pajusti tokias savybes kaip temperatūra, pagardai ir riebumas. Atrodo, kad kvapas irgi ateina iš burnos, nors ten ir nėra receptorinių ląstelių, tačiau suvokimas ateina iš receptorių, esančių sujungimo au nosimi gale. Tų ląstelių priimta informacija perduodama į burną dėka proceso, vadinamo uoslės referencija. Su kvapais susijusios informacijos gavimas burnos gale vadinamas retronosaline uosle (o nosyje per šnerves - ortonosaline uosle). Abu būdai turi įtakos skanumui: kai kurie aromatai, pvz., vanilės, leidžia saldų maistą suvokti kaip dar saldesnį.

Norėdami patikrinti uoslės referencijos veikimą, užspauskite nosį ir pakramtykite žemuogių skonio želė saldainį. Turite pajusti saldumą su trupučiu rūgštumo, su stipriu saldainio skoniu, tačiau nejausite žemuogių skonio. Tačiau neužspausta nosimi, per kurią gali keliauti kvapnios molekulės, pajusite žemuogių skonį.

Nors vaizdas turi mažesnę įtaką nei kvapas, tačiau labai dažnai naudojamas maisto "pripažinimui" ir sukelia pojūtį, ko galima tikėtis. Prancūzijoje atliktas klasikinis eksperimentas: baltas vynas buvo nuspalvintas raudonai bekvapiais dažais ir paprašyta ekspertų įvertinti jo skonį. Degustatoriai jį pateikė specifinius raudono vyno apibūdinimus, kurie skiriasi nuo baltą vyną apibūdinančių terminų.

Pakeisti draugai
Žvejybos matematika
Apylankos į naudą
Akys išduoda mintis...
Mikrobiotechnologija
Saulė sukelia čiaudulį
Kai reikia laisvinamųjų
Autizmas: iškilūs ir keisti
Tas saldus saldus cukrus
Robertas Kochas ir Lietuva
Kas blogai su tuo piešiniu?
Vilniaus Universiteto chemikai
Nežemiška gyvybė – Antarktidoje
Smegenys ir sprendimų priėmimas
Kaip evoliucija mus atvedė į beprotybę
Blaivumas ir intoksikacija religijose
Atvertas kelias į amžinos jaunystės fontaną
Akis-smegenys: Užsipildanti spraga
Kasdien laikykitės proto higienos
Ko nepasako mistiniai E-kodai?
Laisva valia ir determinizmas
Šiltų prisiglaudimų paslaptis
Alavijai - dekoratyvus vaistas
Mirtino susiliejimo teorija
Stomatologijos istorija
Taip, aš mirštu iš bado
Senasis mano kūnas
Įgimta ar paveldėta?
Draugas ar priešas?
Lietimo iliuzijos
Musė cėcė
Vartiklis