Kamieninės ląstelės sukelia vėžį
Kamieninės ląstelės organizmo ląstelės, gebančios diferencijuotis ir įgyti specifinių organizmui reikalingų funkcijų, atliekančios sužaloto organo atkūrimą. Kamieninėms ląstelėms būdinga asimetriška proliferacija pasidalinusi viena ląstelė lieka nediferencijuota kamienine, o kita geba diferencijuotis. Žmogaus organizme yra žinomi trys prieinami autologiniai kamieninių ląstelių šaltiniai: 1) kaulų čiulpai, 2) riebalinis audinys, 3) kraujas. Jas taip pat įmanoma išgauti iš virkštelės po kūdikio gimimo. Suaugusios kamieninės ląstelės dažnai naudojamos medicininei terapijai, pavyzdžiui, kaulų čiulpų transplantacijai. Jos jau dabar gali būti sukurtos dirbtiniu būdu ir paverstos (diferencijuotos) į specializuotus ląstelių tipus su tam tikromis audinių ypatybėmis, pvz., raumenimis arba nervais.
Embrioninių kamieninės ląstelės (KL) aktyviai tiriamos jau pora dešimtmečių siekiant jas panaudoti gydymo tikslams. Jų atveju tenka spręsti trijų tipų problemas: 1) galimą audinių atmetimą; 2) ląstelių tendenciją suformuoti auglius, vadinamąsias teratomas; 3) pavojų, kad kai kurios ląstelės paskatins vėžio vystymąsi.
Kamieninės ląstelės yra svarbios visą gyvenimą, nes jos gali išsivystyti į bet kokių konkrečių audinių ląsteles. Tačiau mokslininkai aptiko, kad pažeistos ar pakeistos KL gali būti kai kurių vėžio formų varomąja jėga.
1997 m. pirmąkart leukemijos atveju atrastos kamieninės ląstelės, o vėliau jų rasta krūties vėžio ir tam tikrų smegenų navikų atvejais (įskaitant gliobastomą, pavojingiausią suaugusiųjų smegenų auglį). Nors buvo paplitęs manymas, kad visos auglio ląstelės skatina jį augti, dabar tyrinėtojai tiki, kad kai kurioms vėžio atmainoms nedidelis ląstelių kiekis skatina visų kitų ląstelių augimą. Kai auglio ląstelės perkeliamos į bandomąją pelę, tik kamieninės ląstelės paskatina naujo vėžio augimą.
Neuroninės kamieninės ląstelės normaliai išsivysto į neuronus, neuroglijas ir kitokias ląsteles. Smegenų augliuose randamos kamieninės ląstelės yra panašios, tačiau turi genetinių mutacijų, sukeliančių nevaldomą augimą. Tad gydymas kamieninėmis ląstelėmis turi tam tikrą riziką.
Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad nepaprastai sunku atskirti vaisiaus sveikas kamienines ląsteles nuo ląstelių, turinčių pakitimų. Matyt problema tame, kad skirtumai sub-mikroskopiniame lygyje ir neaptinkami tol, kol KL nesitransformuoja į konkrečių audinių ląsteles. Tie nepastebimi genetiniai skirtumai gali pasireikšti pakitusiu augimu ir besiskiriančiomis savybėmis. Kitaip tariant, normalus kariotipas*) negarantuoja normalaus genetinio vystymosi.
Čia reikia pastebėti, kad suaugusioms kamieninėms ląstelėms (išimamoms iš kaulų čiulpų) nepasireiškia audinių atmetimo reakcija (nes jos yra paties asmens ląstelės), auglių susidarymas ar vėžys.
2010 m. sausio mėn. Biopharm Reports ataskaita pateikia tokį apibendrinimą:
Dauguma vėžio auglių turi panašų į kamienines ląsteles poaibį (CSC), kuris, kaip manoma, turi lemiamą vaidmenį vėžio vystymuisi ir progresavimui. Jis rastos leukemijoje, mielomoje, krūties, prostatos, kasos, gaubiamosios žarnos, smegenų, plaučių ir kt. vėžiniuose augliuose. Tai leidžia spėti, kad CSC gali pasėti naujas auglių formacijas ir plėsti metastazes. CSC taip pat rodo tam tikrą pasipriešinimą chemoterapijai bei radioterapijai, kas gali paaiškinti, kodėl sunku vėžio ląsteles visiškai pašalinti iš kūno ir kodėl visada išlieka atsistatymo galimybė.Skaitykite daugiau:
- Werbowetski-Ogilvie, T.E. et al. Characterization of human embryonic stem cells with features of neoplastic progression. Nat. Biotechnol. 27, 91-97 (2009)
Sėkmės istorija
2001 m. tėvai iš Izraelio į Maskvą atvežė 9 m. amžiaus berniuką, kur jam gydytojai į kelias smegenų sritis įšvirkštė embrioninių kamieninių ląstelių.
Tėvai buvo visai pasimetę ir galėjo ryžtis bet kam. Berniukas sirgo ataksija-telangiektacija, liga, sukeliančia smegenų dalių, valdančių raumenų judesius bei kalbą, degeneraciją. Ligos simptomais yra neaiški kalba, bloga pusiausvyra, sutrikusi imuninė sistema ir raudonų voratinkliškų kraujagyslių (vadinamų telangiektacijomis) pasirodymu akyse, ausyse ir ant skuostų. Nėra gydymo būdų šiai ligai ir prognozė yra nelinksma pacientai sulaukia tik paauglystės ar kiek po 20-ųjų. Visai neaišku, ką norėjo pasiekti rusų gydytojai gal jie tikėjosi, kad įšvirkštos ląstelės sugebės atstatyti smegenų funkcijas ar bent jau pristabdys ligos progresą. Papildomų injekcijų berniukas buvo atvežtas 2002-ais ir 2004-ais, nors iš pranešimų neaišku, ar jo būklė buvo pagerėjusi.
2005-ais berniukui diagnozuotas smegenų auglys jis išsivystė iš kamieninių ląstelių, paimtų iš dviejų aborto metu išimtų embrionų. Auglys nebuvo piktybinis ir gydytojai saugiai jį pašalino. Tačiau tai buvo pirmasis atvejis, apie ką bandė įspėti mokslininkai. Mat vis dar tiksliai nežinoma, kaip embrioninės kamieninės ląstelės elgiasi kūne.
*) Kariotipas susistemintas chromosomų rinkinys pagal dydį ir formą.
Jų tyrinėjimas yra citogenetikos dalis (kartais vadinama kariologija).
Įprastiniai diploidiniai organizmai turi dvi identiškas autosomatinių chromosomų kopijas. Jos gali būti (arba nebūti) priklausančiomis nuo lyties. Poliploidiniai organizmai (pvz., askaridės) turi kelias chromosomų kopijas, haploidiniai tik vieną. Chromosomos vaizduojamas standartiniu būdu kaip kariogramos arba idiogramos
Dauguma rūšių turi standartinį kariotipą. Pvz., įprastiniai žmonių kariotipai turi 22 autosomatinių chromosomų poras ir vieną lyties chromosomų porą. Paprastai moterys turi dvi X-chromosomas (žymimas 46,XX), o vyrai abi, X ir Y chromosomas (žymimas 46,XY). Tačiau kai kurie individai gali turėti papildomų arba neturėti kai kurių chromosomų.
Kariotipai turi kelis tikslus. Jie gali būti panaudojami tiriant chromosominius nukrypimus, ląstelių funkcionavimą, taksonominius ryšius ar renkant informaciją apie evoliuciją praeityje.
Kariotipai lyginami atsižvelgiant į 6 pagrindines charakteristikas (pvz., chromosomų santykinį dydį). Variacijos sutinkamos: 1) tarp lyčių; 2) tarp sėklos (genetinę informaciją nešančių ląstelių) ir kūno; 3) tarp populiacijos narių; 4) tarp geografinių regionų; 5) mozaikos atveju (kai tas pats individas turi dviejų genotipų ląsteles) ar atskiruose individuose.
Atvertas kelias į amžinos jaunystės fontaną
Johns Hopkinso Ląstelių inžinerijos instituto Baltimorėje E. Zambidiso mokslininkų komanda atrado patikimą metodą, leidžiantį suaugusio žmogaus kraujo ląsteles sugražinti į kamieninių ląstelių būseną (iPS), kokia yra pas 6 dienų amžiaus embrioną. Tada tos ląstelės gali išsivystyti į bet kurias kitas žmogaus organųląsteles. Tai paskelbta Public Library of Science (PLoS) žurnalo 2012 m. rugpjūčio 8 d. numeryje. Tai tolimesnis postūmis šioje srityje nuo praeitų metų pavasario, kai kraujo ląstelės buvo sėkmingai transformuotos į širdies audinio ląsteles.
Iš kraujo gautų kamieninių ląstelių kolonija
Ši komanda įveikė sunkumus, su kuriais susiduria mokslininkai. Iš šimtų ląstelių tik viena ar dvi pereidavo į iPS būseną. Zambidiso komandai pavyko pasiekti 50-60%. Tam jie nenaudojo virusų. Tradiciškai, virusai naudojami genų paketų pernešimui, kad būtų įjungti procesai, verčiantys vieno tipo ląsteles į kamienines ląsteles. Tačiau virusai gali sukelti genų mutacijas ir paskatinti vėžio atsiradimą naujai transformuotose ląstelėse. Zambidiso komanda panaudojo plazmidus, DNR žiedus, kurie trumpą laiką replikuojasi ląstelių viduje ir tada sunyksta. Jiems buvo įduodami 4 genai, elektros impulsu ląstelėse padaromos mažytės spragos, per kurias plazmidai patekdavo vidun. Tada atnešti genai stimuliuodavo ląstelių virtimą kamieninėmis ląstelėmis.
Palyginę iPS ląstelės, gautas iš plaukų, odos ir kraujo ląstelių, nustatyta, geriausios jų gaunamos būtent iš kraujo ląstelių ir vystomos terpėje su kaulų čiulpų ląstelėmis. Kamieninėmis ląstelėmis jos tampa per 7-14 d.
Tai priartina laiką, kai bis galima pagydyti dabar neišgydomas ligas, pvz., širdies infarktus, stuburo smegenų pažeidimus ar vėžį. Dabar kamieninių ląstelių terapijos negalima plačiai naudoti, nes tam reikia naudoti tikrus žmonių embrionus kas priimama labai prieštaringai. Alternatyvus būdas yra imti kamienines ląsteles iš bambagyslės, kas prieinama tik gana turtingiems žmonėms. Tačiau toji procedūra atveria duris įvairioms komplikacijoms dėl galimų DNR mutacijų, galinčių sukelti vėžį. Minėti pasiekimai gali sudaryti galimybę, jei reguliariai taisysime savo kūno dalis, gyventi tiek kiek panorėsime. Ir kita vertus, naujas metodas nesukels politinių aistrų dėl embrioninių ląstelių naudojimo.
Vėžinių kamieninių ląstelių (VKL) tyrimai vyksta trimis kryptimis:
mažų molekulių terapija: trikdyti vėžinių kamieninių ląstelių signalų perdavimų kelius trikdant auglių formavimąsi;
mAbs: dėmesį sutelkiant į tam tikrus požymius, kuriuos aiškiai turi VKL, tačiau neturi įprastinės ląstelės; vakcinos: aktyvi imunoterapija panaudoja imuninę sistemą, kad atpažintų ir sunaikintų VKL neliečiant įprastinių ląstelių.
O už telomerų tyrimus pritaikant vėžio gydymui (chromosomų apsaugai) C. Greider, E. Blackburn ir Dž. Šostakas 2009 m. gavo Nobelio medicinos premiją.
Kamienines ląsteles sunku išgauti iš suaugusio žmogaus, o įprastos kraujo kamieninės ląstelės negali virsti, pvz., nervų ar raumenų ląstelėmis. Tačiau nustatyta, kad bambos virkštelės kraujo ląstelės turi daugiau galimybių, kaip ir menstruacijų kraujas. 2008 m. japonas Shunichiro Miyoshi iš jo išskyrė kamieninių ląstelių, kurios laboratorijoje virto širdies raumens ląstelėmis, galinčiomis spontaniškai susitraukinėti. Tada jos buvo persodintos į žiurkės širdį, kurios dalis raumenų po širdies priepuolio buvo sunaikinta. Kamieninėms pavyko atkurti dalį širdies audinio ir sustiprinti širdies veiklą. Panašų eksperimentą 2010 m. atliko ir amerikietis Cesaris Borloganas, kuris žiurkėms, kurioms susiformavo kraujo krešulių, į smegenis įleido menstruacijų kraujo kamieninių ląstelių, virtusių neuronais ir prisiėmusių sunaikinto nervinio audinio funkcijas.
Tad gal yra kažkiek tiesos dėl apeigų, kurių metu geriamas menstruacijų kraujas, žr. >>>>>
Kamieninės kraujo ląstelės
Visos skirtingų rūšių kraujo ląstelės atsiranda iš bendros, kaulų čiulpuose esančios kamieninės kraujo ląstelės. Visą gyvenimą organizmui reikia vis naujų raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių, todėl kamieninės ląstelės nuolat juos gamina po 100 mlrd. kasdien. Esančios kaulų čiulpuose kamieninės ląstelės gali dalytis neribotą laiką, tačiau po kiekvieno jų pasidalijimo joms tenka rinktis ar ir toliau likti kamienine ląstele, ar toliau vystytis iki tam tikros konkrečios kraujo ląstelės. Pasirinkimo keisti jau negalima!
![]()
Pakeisti draugai
Draugas ar priešas?
Mikrobiotechnologija
Stomatologijos istorija
Kalimas mokytumo motina
Amžinojo gyvenimo siekis
Senėjimo veiksnių atžymos
Kas gi sukelia šizofreniją?
Tingios akies įdarbinimas
Tamsioji vunderkindų pusė
Nanomedicina nusitaiko į vėžį
Robertas Kochas ir Lietuva
ATF: ir baterija, ir neuromediatorius
Kelionė po cheminių elementų lentelę
Leonardo da Vinči kaip neurologas
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Lynn Margulis ir Gajos koncepcija
Tokios tad buvo lenktynės
Dzeniškoji gama sinchronija
Kuo taps Homo sapiens?
Gyvybės atsiradimas Žemėje
Kaip garbanojasi plaukai?
Jaunystės eliksyro paieškos
Senasis mano kūnas
Faktas ar frenologija
Saulė sukelia čiaudulį
Smegenys yra tampomi
Pirmieji dailininkai
Šokio neurologija
Jei žūtų Žemė?..
Froidas grįžta
Vartiklis