Eye blind spot: Filling in
Eye blind spot: Filling in
Eye blind spot: Filling in
Eye blind spot: Filling in

Užsipildanti spraga

Pasaulio suvokimas priklauso, kaip bebūtų keista, nuo smegenų atspėjimo sugebėjimų. Ovalo formos baltas atvaizdas, priimtas tinklainėje, gali būti sukeltas balto kiaušinio, disko ar begalės kitų panašių formų, kai pažvelgiama tam tikru kampu. Mūsų smegenys akimirksniu pateikia teisingą atsakymą. Jos tai padaro panaudodamos įvairias pasąmonėje esančias prielaidas apie mūsų pasaulio statistiką.

Būdas, kaip smegenys elgiasi su nepaaiškinamomis spragomis vaizde, esančiame tinklainėje, vadinamasis užpildymas, gali būti pailiustruotas nematoma jūsų akies dėme.

Pažvelkite į a) iliustraciją. Uždengę dešinę akį, įsižiūrėkite į apatinio balto kvadrato centrą. Lapą laikykite maždaug per pėdą nuo veido ir lėtai artinkite bei atitolinkite. Tam tikru atstumu diskas, esantis kairėje, dingsta. Jis patenka į nematomą kairės akies dėmę, nedidelę tinklainės sritį vadinamą optiniu disku (akies nervo diskas), kurioje nėra receptorių (optinio nervo praėjimas per tinklainę išeinant iš akies obuolio).

Viktorijos laikų gydytojas seras David'as Brewster'is pastebėjo, kad diskui dingus, nepastebite tamsaus šešėlio ar spragos toje vietoje - buvusio disko vietą užpildo fono spalva. Jis tą procesą priskyrė Dievui, "Dieviškajam darbininkui".

Netgi tiesi linija, einanti per nematomą dėmę, nenutrūksta viduryje, kaip galite pastebėti žvelgdami į viršutinį baltą kvadratą. Praleistas linijos fragmentas užpildomas teisingai. Tarytum smegenys palaikytų, kad negali abipus tos dėmės rasti dvi trumpos linijos.

Nematoma dėmė yra, kas nuostaba, gana didelė, beveik 9 mėnulių danguje dydžio. Pabandykite užmerkti kairę akį ir apsidairykite po kambarį tik dešiniąja. Kiek pasipraktikavę, galite pagauti nematomą dėmę ant visų smulkių daiktų, kurie dingsta iš vaizdo. Anglijos karalius Čarlis II savo akies nematoma dėme "nuimdavo" kalinio galvą vizualiai prieš ją iš tikro nukertant.

Kiek gudrus yra tas užpildymo procesas? Ar bus užpildytas kryžiaus susikirtimas? Kaip su pasikartojančiu apmušalų raštu? Pasitelkę kelis spalvotus žymeklius ir kelis popieriaus lapus (ar kompiuterinės grafikos programą) galite ištirti užpildymo ribas ir atrasti jo "dėsnius". Paminėsiu kelis pavyzdžius, tačiau galite padaryti ir savus atradimus.

b) pavyzdyje nematoma dėmė yra centre X iš trumpesnės raudonos linijos kertančios ilgesnę žalią liniją. Dauguma žmonių pastebi, kad tik ilgesnioji yra užpildoma. Tai parodo, kad užpildymas remiasi informacija apie bendrą linijos ilgį, o ne tik gretimų sričių.

Kitais atvejais smegenys užpildo tik tuo, kas yra prie pat nematomos dėmės. Jei jūsų nematoma dėmė bus geltono žiedo centre, matysite geltoną skritulį, o ne žiedą – kaip c). Tačiau tai ne visada teisinga, ką parodo d). Nematoma dėmė turi būti ant mėlyno disko. Dabar – matysite užpildytus horizontalių linijų ar vertikalų tarpą – priklauso nuo atstumo tarp linijų.

Kodėl vyksta tasai užpildymas? Nepanašu, kad vizuali sistema šią savybę išsivystė tik nematomos dėmės sprendimui (juk kita akis ją kompensuoja). Matyt, tai "paviršiaus interpoliacija", savybė paskaičiuojant tolydžius gamtos pasaulio paviršius ir kontūrus – net ir tais atvejais, kai jie dalinai užstoti – pvz., katinas už šakos matomas kaip vientisas katinas, o ne katinas, padalintas į dalis. Fiziologai (kaip L. G. Ungerleider, R. Gattass, Ch. D. Gilbert) pradėjo tirti šio proceso neuroninius mechanizmus.

Papildomai:
V.S. Ramachandran, R.L. Gregory. Percetual Filling in of Artificially Induced Scotomas in Human Vision// Nature, vol. 350, apr. 25, 1991

Pakeisti draugai
Šokio neurologija
Smegenys yra tampomi
Taip, aš mirštu iš bado
Saulė sukelia čiaudulį
Kalimas – mokytumo motina
Tamsioji vunderkindų pusė
Galvos chirurgija senovėje
Tingios akies įdarbinimas
Atsiradimai ir paaiškinimai
Kas blogai su tuo piešiniu?
Moters kelias į akademiją
Kuo skiriasi žmogus ir gyvūnas?
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Kamieninės ląstelės sukelia vėžį
Smegenys ir sprendimų priėmimas
Neurobiologija: kas spręstina?
21 a. mokslo idėjos ir švietimas
Mazochizmas – antropologinė paslaptis
Ar vasaros laikas taupo?
Rimtas poreikis žaisti
Nenormalumai kaip norma
Senasis mano kūnas
Įgimta ar paveldėta?
Faktas ar frenologija
Pirmieji dailininkai
Lietimo iliuzijos
Froidas grįžta
Vartiklis