Smegenys ir sprendimų priėmimas  

Paskutinį dešimtmetį išaugo galimybės stebėti priimančius sprendimus. Dviejų fotonų skenavimas bei optogenetika leidžia nustatyti įvykius atskirame neurone ar sub-neuroniniame lygmenyje. Funkcinis magnetinio rezonanso skenavimas (fMRI) naudoja neuronų metabolinę veiklą stebint, kaip žmonės daro sprendimus. Buvo nustatytos su tuo susijusios smegenų sritys.

Žmogaus smegenų struktūra

Smegenys yra suskirstytos į keletą skiaučių ir vidinių regionų. Plati ir raukšlėta paviršinė smegenų dalis vadinama smegenų žieve.
Brain lobes

Sprendimų priėmime daugiausia dalyvauja priekinės kaktinės skilties dalys, kai kurios pasieninės skiautės dalys ir, giliai viduje, smilkininės skiautės dalys. Labiausiai tikėtini sprendimai ir atomazga labiau linkę į kairįjį smegenų pusrutulį, o ne tokie užtikrinti sprendimai aktyvina atitinkamas sritis dešiniajame pusrutulyje.

Nors kiekviena smegenų skiautė yra daugiafunkcinė, apibendrintai mąstymą ir valingus judesius galime priskirti kaktinei skilčiai, klausą ir kai kuriuos aukštesnio lygio vizualinės informacijos apdorojimus – smilkininei skiaučiai, lietimo ir odos jutimai – pasieninei skiaučiai, regą – pakaušio skiaučiai.

Giliai klostėse, kur susiduria smilkininė ir kaktinė skiautės, kiekviename pusrutulyje yra sala - ji
Striatum. Brain
Striatum. Brain
atsakinga už žarnyno veiklą ir skonio jutimus. Po žieve randasi požievinis smegenų kompleksas – jame yra dryžuotasis kūnas (su pamato mazgais), sudarytas iš dviejų lygiagrečių struktūrų, prasidedančių kaktinėje skiautėje ir lanku nusitęsiančių į kiekvieną iš smilkininių skiaučių, o iš ten – atgal. Jie yra smegenų centre ir susideda iš uodeguotojo mazgo, kiauto ir ir blyškiojo kamuolio. Šoninis dryžuotasis kūnas (svarbi sritis, atsakinga už veiksmų įvertinimą [apdovanojimą]) susidaro iš šoninių ir vidurinių uodeguoto mazgo ir kiauto dalių.

Šioje srityje prasideda, prižiūrimi ir nutraukiami valingi motoriniai judesiai. Su dryžuotuoju kūnu yra persipynęs kitas požievinių struktūrų darinys – limbinė sistema (piešinyje – oranžine spalva). Pagrindiniai elementai yra juostos vingis, arkiškai išsilenkęs virš požievio srities, migdolas ir Amono ragas bei pagumburis.

Priimant sprendimus, daugelis kaktinės žievės ir šoninio dryžuotojo kūno dalių intensyviai sąveikauja su limbine sistema. Manoma, kad šoninis dryžuotasis kūnas saugo „atsimokėjimo“ informaciją, o migdolas – vertes. Amono ragas atsakingas už atmintį, signalų šablonus ir atsakymus apie „atsiskaitymą“ ir tikėtinumus. Pagumburis generuoja fiziologinius atsakymus į stimulus. Atrodo, kad priekinė juostos vingio sritis stebi visą sprendimų priėmimo procesą, kartais padėdamas dėmesį sutelkti į racionalius sprendimus bei pranešdamas likusioms smegenų sritims kad tikros vertės skiriasi nuo laukiamų verčių. Svarbus priešakinės kaktinės skilties vaidmuo yra tikimybių, atsilyginimų ir laukiamų verčių palyginimui.

Limbinė sistema valdo emocijas (juostos vingis ir migdolas) bei atminties funkcijas (pagumburis). Dryžuotasis kūnas su stuburo smegenimis jungiasi per tarpines smegenis, vidurines smegenis ir smegenų kamieną – visos jos tvarko nervų signalų perdavimus ir perjungimus į smegenis ir iš smegenų. Apatinė vidurinių smegenų dalis, pagumburis, reguliuoja autonomines funkcijas, tokias, kaip kūno temperatūra, alkis, troškulys, reprodukcija ir paros ritmai. Smegenų kamiene yra dvi sistemos, kurios moduliuoja veiklą smegenyse per specifines transmisines substancijas. Viena jų, dopaminas*), yra svarbus priskiriant atsilyginimo reikšmes stimulams. Kita, norepinefrinas, moduliuoja sujaudinimus bei budrumą. Smegenėlės, valdančios koordinaciją ir balansą, randasi tarp žievės ir viduriniųjų smegenų užpakalinėje smegenų dalyje.

Sprendimai

Neurologai spėjo, kad smegenys gali turėti dvi atskiras sistemas sprendimams: a) greitą ir euristinę; b) lėtą, bet racionalesnę. Tačiau tikrovė pasirodė sudėtingesnė. Kai kurios smegenų dalys, kaip priekinės kaktinės skilties sritys, atrodo esą aktyviomis priimant sprendimus. Čia yra trys tokios sritys: šoninė kraštinė zona yra nepriklausomai jautri pasikeitimams paskaičiuotoms tikimybėms ir įverčiams, o taip pat jų kombinacijoms, kaip spėjamoms vertėms. Priekinė vidurinė zona atrodo susijusi su skirtumais tarp alternatyvių įverčių, tačiau didesnį dėmesį skirianti netektims (ir pasibjaurėtiniems veiksmams) nei pasiekimams. Viršutinė šoninė zona tarytum irgi seka numatomų verčių faktinius įverčius ir glaudžiai siejasi su galutinio sprendimo priėmimo zona užpakalinėje pasieninės skiautės dalyje.

Veikla paskutinėje srityje yra jautri alternatyvų tikimybėms ir įvertinimams. Kai tik ši šoninė sritis suaktyvinama, kitas žingsnis yra veiksmo atlikimas. Daugelis žingsnių yra paskirstyti: kai dėl sprendimo esam tikri, sprendimą priima kairysis smegenų pusrutulis, o kai alternatyvos panašios arba neaiškūs jų įvertinimai – sprendimo imasi dešinysis pusrutulis.

O kas vyksta, kai sprendimai toli gražu nėra racionalūs? Vietoje naujos sprendimų sistemos įvedimo, naujesnieji tyrinėjimai leidžia spėti, kad neobjektyvūs sprendimai generuojami kitiems smegenų centrams (kaip limbinei sistemai ir dryžuotajam kūnui) užsiėmus racionaliais sprendimais. Atrodo, kad šoninis dryžuotasis kūnas yra atsakingas už pozityvią atsako informaciją. Migdolas būtų neigiamos (nuostolių) informacijos generavimo vieta. Ir atrodo, nėra srities, kurioje būtų sugeneruojama absoliuti galutinė vertė.

Naujesni fMRI tyrimai rodo, kad migdolas yra pirminis rizikos įvertinimo ir šališkų sprendimų šaltinis. Kitu šaltiniu yra somatiniai požymiai – tai autonominių atsakymų, tokių kaip padažnėjęs širdies ritmas, prakaitavimas, šaltukas ar karščio išpylimai, raumenų įsitempimas, kombinacijos, kurios kyla (dažnai iš pagumburio), kai įsisąmoninami kai kurie signalai. Kai kurie somatiniai požymiai yra instinktyvūs, o kiti įgyti iš ankstesnių patirčių. Jie tarnauja papildomomis priežastimis darant sprendimus.

Daugelis likusių sprendimo priėmimo mechanizmų atrodo yra susiję su atnaujinimais bei klaidų korekcijomis. Užbaigus veiksmą, priekinė kaktinė skliautė, migdolas ir dryžuotasis kūnas gauna informaciją, leidžiančią sulyginti tikrą situaciją su tikėtasi. Kai skirtumai dideli, juostos vingis, kuris yra aktyvus viso sprendimų priėmimo proceso stebėtojas, ir priekinė vidurinė kaktinės skiautės dalis praneša apie šią situaciją, o ypač esminis skirtumas gali aktyvuoti ir salą. Priklausomai nuo situacijos, gali išsiskirti daugiau arba mažiau dopamino – taip globaliai indikuojant apie pasekmes.


*) Dopaminas - organizme gaminamas neurotransmiteris, dar vadinamas laimės hormone, nes yra atsakingas už pasitenkinimo būseną. Jis sintezuojamas iš L-DOFA, o toliau iš jo gali susidaryti noradrenalinas, Smegenyse jis veikia kaip neuromediatorius, aktyvuojantis penkis dopamino receptorius. Dopaminas gaminamas keliose smegenų srityse, kai žmogus patiria teigiamą patirtį, pvz., malonūs kūniški pojūčiai, skanus maistas, kvapai, seksas, narkotinės medžiagos… Jis gali būti naudojamas kaip vaistas, veikiantis simpatinę nervų sistemą, taip padidinant širdies ritmą bei kraujospūdį. Jis svarbus ir šizofrenijos eigai reguliuoti ir gydyti.
Su dopamino mažėjimu požievininėse struktūrose ir priekinėse smegenų dalyse sieja ir senėjimo procesą, kuris pasireiškia smegenų apimties ir masės, o taip pat sinopsinių ryšių sumažėjimu. Tad atsiranda ir mediatorinis nepakankamumas. Tai pasireiškia skurdesne mimika, bendru uždelsimu, kūprinimusi (seniokiška poza), žingsnio sutrumpėjimu. Su dopanimo sumažėjimu susiję ir kognityviniai pakitimai: reakcijos sulėtėjimas, naujovių įsisavinimas, dėmesio lygis, įsimenamos informacijos kiekio sumažėjimas.

Pakeisti draugai
Lietimo iliuzijos
Tik pusė pasaulio
Draugas ar priešas?
Faktas ar frenologija
Kas sukelia šizofreniją?
Tingios akies įdarbinimas
Tamsioji vunderkindų pusė
Vadovauk savo smegenims
Kamieninės ląstelės sukelia vėžį
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
Ar skaudėjo dantis mūsų senoliams?
Kaip evoliucija mus atvedė į beprotybę
Už ką Nobelio premijos negavo Virginijus Šikšnys
Akis-smegenys: Užsipildanti spraga
Robertas Kochas ir Lietuva
Siurbkite tiesiai į smegenis
Jaunystės eliksyro paieškos
Nenormalumai kaip norma
Kas blogai su tuo piešiniu?
Smegenys yra tampomi
Laikrodžiai mūsų kūne
Mozarto muzikos galia
Saulė sukelia čiaudulį
Žudantys smegenys
Išlikti blaiviam
Vartiklis