Černo medalis
Černo medalis - tai neseniai (2010 m.) įsteigtas apdovanojimas matematikams už viso gyvenimo pasiekimus (tuo jis skiriasi nuo Fieldso medalio, įteikiamo tik jauniems matematikams (iki 40 m. amžiaus). Jis pavadintas kinų matematiko Šiing Šen Černo*) (1911-2004) garbei ir kas 4 m. įteikiamas
Tarptautinio matematikos kongreso (ICM) atidarymo metu. Jis įsteigtas Tarptautinės matematikų sąjungos (IMU) ir Černo medalio fondo pastangomis.
Kiekvienas medalistas gauna medalį su Černo atvaizdu, 250 tūkst. JAV dolerių premiją ir teisę 250 tūkst. JAV dolerių labdarą vienai ar kelioms organizacijoms, matematikos tyrimų, mokymo ar propagavimo tikslams.
Pirmuoju medalistu 2010 m. Hyderabade (Indija) buvo paskelbtas kanadietis Louis Nirenbergas (g.1925 m.), dirbęs tiesinių ir netiesinių diferencialinių lygčių su dalinėmis išvestinėmis srityje bei jų taikyme kompleksinio kintamojo analizėje bei geometrijoje.
2014 m. Seule medalis buvo skirtas amerikiečiui Phillip Augustus Griffiths IV (g. 1938 m.), užsiėmusio geometrija bei kompleksinių daugdarų taikymu algebrinėje geometrijoje. Išvystė Hodge struktūros variacijos teoriją bei modulinę teoriją.
2018 m. medalį gavo japonas Masaki Kashiwara už žymų ir svarų indėlį į algebrinę analizę ir atvaizdavimų teoriją per 50 m. laikotarpį. Medalis įteiktas ICM vykusiame Rio de Žaneire.
Kiti du labai prestižiniai apdovanojimai matematikos srityje yra Fieldso medalis bei Abelio premija.
Pastaba: Nobelio premija neteikiama matematikams - ir atseit todėl, kad Nobelio mergina turėjo meilės romaną su švedų matematiku Magnus Mittag-Leffler'u, galėjusį gauti pirmąją Nobelio premiją. Tačiau 2004 m. straipsnyje apie Abelio premiją Keith Devlinas rašė, kad tikėtiniausia priežastis buvo ta, kad Nobelis matematiką telaikė tik įrankiu kitiems mokslams, o ne savarankišku mokslu.
Matematikos premija moterims
Proveržio fondas (Breakthrough Prize Foundation) 2019 m. lapkričio 4-ąją paskelbė apie Maryam Mirzakhani vardo naujų horizontų 50 tūkst. dolerių premiją moterims matematikėms, gavusioms daktaro laipsnį per paskutinius dvejus metus (žr. apie Breakthrough premijas).
![]()
Maryam Mirzakhani (iš Irano) buvo pirmąja matematike, gavusia Fieldso medalį. Ji dirbo labai sudėtingoje ir abstrakčioje matematikos srityje, vadinamoje Rymano geometrija ir modulių erdvėmis (moduli space). Ir šioje srityje įrodymai taip pat išreiškia gamtos dėsnius, kuriuos vėliau galima panaudoti taikomuosiuose moksluose.
Tarkim, ar žvakė apšvies visą kambarį, ar jame liks tamsių kerčių? Tokio tipo problemos neduoda ramybės matematikams nuo 6-o dešimtm. ir jos leidžia geriau suprasti matematikos sritį, kurioje darbavosi M. Mirzakhani. Jus gali nustebinti, bet apšvietimo uždavinys yra labai iššaukiantis, kadangi abstrakčias geometrijas erdvėje yra sunku suprasti matematiškai ir jas vizualizuoti. Savo garsiajame 2013 m. darbe ji pateikė sprendimą šiai problemai, paaiškinantį, kad šviesa apšviečia visas kambario kertes, išskyrus tas, kurios yra kambaryje su kampais lygiais sveikų skaičių dalims, ir kad tik baigtinis kiekis kerčių gali likti neapšviestos.Proveržio premiją matematikos srityje 2014 m. įsteigė M. Cukerbergas ir _J. Milneris.
Proveržio fondo tarybą sudaro: Cornelia I. Bargmann**) (pirmininkė), Anne Wojcicki, M. Cukerbergas, _J. Milneris.Pirmosiomis Maryam Mirzakhani vardo premijos laureatėmis 2021 m. tapo Nina Holden (už darbą atsitiktinės geometrijos srityje), Urmila Mahadev (už darbą susijusį su kvantinių skaičiavimų rezultato patikrinimu) ir Lisa Piccirillo (už ilgus metus neatsakyto klausimo mazgų teorijoje išsprendimą; plačiau žr. >>>>>).
2021 m. Proveržio premija matematikos srityje skirta austrui Martin Haireriui už tranformatyvų indėlį stochastinei analizei, ypač už reguliarumo struktūrų teoriją stochastinėse lygtyse dalinėmis išvestinėmis.
*) Šing-šen Černas (Shiing-Shen Chern, 1911-2004) kinų kilmės amerikiečių matematikas, garsus darbais diferencialinės geometrijos ir topologijos srityse. Paskutiniais metais skatino Finslerio geometrijos tyrimus apie tai parašydamas kelias knygas.
Jo garbei pavadintas asteroidas 29552.**) Kornelija Bargman (Cornelia Isabella "Cori" Bargmann, g. 1961 m.) amerikiečių neurobiologė ir biochemikė. Žinoma tyrinėjimais naudojant nematodą Caenorhabditis elegans kaip modelį. Buvo žurnalų Cell, Genes & Development, Current Biology redkolegijos nare. 2004-16 m. dirbo Rokfelerrio un-te, o tada sutiko užimti Chan Zuckerberg Initiative (CZI) prezidentės pareigas.
Fieldso medalis
Apie aukso pjūvį
Tūkstantmečio problemos
Jų begalinė išmintis
Paslėpti erdvės matavimai
Nobelio premija fizikai
2018 metai matematikoje
Išėjo matematikos populiarintojas
Šiuolaikiniai iškilūs matematikai
Matematikos šlovė ir garbė
Kai kurios pirminių skaičių formos
B. Raselas. Matematiko košmariškas sapnas
Skaičiai B, kvantiniai kompiuteriai ir duomenų perdavimo sparta
Apie reliatyvumo teorijos prioriteto nustatymą
G. Perelmanas - nesuprasi keistuolio?
J. Tate: Abelio premijos laureatas
Abelio premija 2012-ais - vengrui
Algoritmų pirmeivis laimėjo Kyoto premiją
Dviejų vokų paradoksas
Aslanas R. Kasimovas
Matematikai: Anri Puankarė
Iniciatyva: Matematikos keliu
D. Spielmanas gavo Nevanlinna premiją
Matematikai: Davidas Hilbertas
Abelio premijos laureatas
Matematiniai anekdotai
Smeilo paradoksas
Krafordo premija
Vartiklis