Černo medalis  

Černo medalis - tai neseniai (2010 m.) įsteigtas apdovanojimas matematikams už viso gyvenimo pasiekimus (tuo jis skiriasi nuo Fieldso medalio, įteikiamo tik „jauniems“ matematikams (iki 40 m. amžiaus). Jis pavadintas kinų matematiko Šiing Šen Černo*) (1911-2004) garbei ir kas 4 m. įteikiamas
Cherno medalis Cherno medalis
Tarptautinio matematikos kongreso (ICM) atidarymo metu. Jis įsteigtas Tarptautinės matematikų sąjungos (IMU) ir Černo medalio fondo pastangomis.

Kiekvienas medalistas gauna medalį su Černo atvaizdu, 250 tūkst. JAV dolerių premiją ir teisę 250 tūkst. JAV dolerių labdarą vienai ar kelioms organizacijoms, matematikos tyrimų, mokymo ar propagavimo tikslams.

Pirmuoju medalistu 2010 m. Hyderabade (Indija) buvo paskelbtas kanadietis Louis Nirenberg’as (g.1925 m.), dirbęs tiesinių ir netiesinių diferencialinių lygčių su dalinėmis išvestinėmis srityje bei jų taikyme kompleksinio kintamojo analizėje bei geometrijoje.

2014 m. Seule medalis buvo skirtas amerikiečiui Phillip Augustus Griffiths IV (g. 1938 m.), užsiėmusio geometrija bei kompleksinių daugdarų taikymu algebrinėje geometrijoje. Išvystė Hodge struktūros variacijos teoriją bei modulinę teoriją.

Kiti du prestižiniai apdovanojimai matematikos srityje yra Fieldso medalis bei Abelio premija.

Pastaba: Nobelio premija neteikiama matematikams - ir atseit todėl, kad Nobelio žmona turėjo meilės romaną su švedų matematiku Magnus Mittag-Leffler, galėjusį gauti pirmąją Nobelio premiją. Tačiau 2004 m. straipsnyje apie Abelio premiją Keith Devlin’as rašė, kad tikėtiniausia priežastis buvo ta, kad Nobelis matematiką telaikė tik įrankiu kitiems mokslams, o ne savarankišku mokslu.


*) Šing-šen Černas (Shiing-Shen Chern, 1911-2004) – kinų kilmės amerikiečių matematikas, garsus darbais diferencialinės geometrijos ir topologijos srityse. Paskutiniais metais skatino Finslerio geometrijos tyrimus apie tai parašydamas kelias knygas.
Jo garbei pavadintas asteroidas 29552.

Fieldso medalis
Apie aukso pjūvį
Tūkstantmečio problemos
Jų begalinė išmintis
Paslėpti erdvės matavimai
Nobelio premija fizikai
2018 metai matematikoje
Išėjo matematikos populiarintojas
Šiuolaikiniai iškilūs matematikai
Matematikos šlovė ir garbė
Kai kurios pirminių skaičių formos
Apie reliatyvumo teorijos prioriteto nustatymą
G. Perelmanas - nesuprasi keistuolio?
J. Tate: Abelio premijos laureatas
Abelio premija 2012-ais - vengrui
Algoritmų pirmeivis laimėjo Kyoto premiją
„Dviejų vokų“ paradoksas
Aslanas R. Kasimovas
Matematikai: Anri Puankarė
Iniciatyva: Matematikos keliu
D. Spielmanas gavo Nevanlinna premiją
Matematikai: Davidas Hilbertas
Abelio premijos laureatas
Matematiniai anekdotai
Smeilo paradoksas
Krafordo premija
Vartiklis