Augalų ir gyvūnų atradimas

Kaip karalienė virto slyva    

Vaismedžiai irgi turi savo istoriją. Pvz., abrikosai į Vakarų Europą atkeliavo iš Armėnijos, persikai – iš Etiopijos, vyšnios ir slyvos – iš Mažosios Azijos. Pirmosios slyvos 16 a. pirmoje pusėje buvo pasodintos Reine Claude Verte Prancūzijos karaliaus Prancisko I sode, o jas atgabeno piligrimai. Jos labai patiko karalienei Klod. Kartą ji sužinojo, kad dvariškiai vagia ir smaguriauja slyvas. Įpyko baisiausiai, ėmė triukšmauti. Matyt tikrai smarkiai triukšmavo, nes vyras bemat įvedė mirties bausmę už slyvų vogimą. Nuo to laiko prancūzai turi posakį: „pakars dėl slyvų“, t.y. nukentėsi nuo nereikšmingos smulkmenos. Tų slyvų rūšis taip ir vadinasi „renklod“ – „karalienė Klod“.

Šalia renklodų yra ir visų mėgstamos slyvos viktorijos, kurios taip pat turi karališką vardą - nuo Anglijos karalienės Viktorijos. Tik šiai karalienei pasisekė labiau negu Klaudijai, nes Viktorijos vardu pavadinta ir daugybė miestų, ežerų, upių, net milžiniškas krioklys Afrikoje ir nuostabi vandens lelija.


Gamtos sinoptikai  

Žinoma apie 600 gyvūnų ir apie 400 augalų rūšių, galinčių atstoti barometrą ar būti santykinės drėgmės indikatoriais. Iš jų elgesio ir fiziologinių pakitimų galima spręsti apie artėjančius štormus, audras ar giedrą.

Ypač jautriai į oro permainas reaguoja medicininės dėlės. Laikomos stiklainiuose, šios žieduotosios kirmėlės giedru oru guli stiklainio dugne. Prieš lietų dėlės prisisiurbia prie stiklainio sienelių prie pat paviršiaus, o kai kada net truputį išlenda iš vandens.

Nedidelės žuvelės šližiai, laikomi akvariumuose, ramiai guli akvariumo dugne, kai oras geras. Tačiau jei šližiai pradeda plaukioti vingiuodami visu kūnu palei akvariumo sieneles – dangus apniuks.

Augalų pasaulyje vienas „sinoptikų“ – kalija. Prieš lietų nuo jų lapų ima lašėti skaidrūs lašai. Tada sakoma, kad kalijos „verkia“. Fiziologai šį reiškinį vadina gutacija. „Verkiančiu barometru“ vadinamas ir kitas kambarinis augalas – monstera. Šis augalas turi nusvirusias orines šaknis. Kartais ant monsteros lapų atsiranda drėgmės lašelių. Tai tikslus požymis, kad artėja lietus.

Baobabo vaisiai
Lietuvos drugiai
Miškinis skudutis
Dygliuotoji kardažolė
Dilgėlė – švelni kaip šilkas
Kambarinės gėlės - patarimai
Alavijai - dekoratyvus vaistas
Kas sieja vabzdžius ir krumpliaračius?
Imbieras - virtuvėje ir vaistams
Virtuvėje: kukurūzai, špinatai ir kita
Daugiau įvairių prieskoninių daržovių
Ryklių miegamieji ar „kosmetikos kabinetai“?
Voveraitės ir jų sesutės
Iš mėlynių ir girtuoklių
Kai reikia laisvinamųjų
Alisa ir musmirės
Skalsės ir nuodai
Žiedadulkės
Kukumbalis
Vartiklis