Kelionės po hiper-realybę
(Komentarai Umberto Eco knygai)

Aš skaitinėju viską, kur tik randu paminėtą Eco vardą. Šis žmogus pakeitė mano gyvenimą. Jis mano 1995-ųjų Platonas. "Hiper-realybė" yraįvairios tematikos esė, kurias sieja šiuolaikinės kultūros analizė siekiant Coca-Cola suvokti dabarties socialinę-politinę aplinką, rinkinys.

Skirtingai nuo Chomsky
kuris sutelkia išorės sąlygas, kai vyrauja negatyvūs daugiatautės bendrijos aspektai, - Eco pradeda nuo ištakų ir kyla aukštyn. Pagrindą jis randa amerikiečių sąmonėje, kurią apibendrina Coca-Cola šūkis: "Tikras dalykas!", verčiantis amerikiečius turėti "autentiškas kopijas", kurios turi kompensuoti "naujojo pasaulio" industrinį pranašumą ir istorijos stoką.

Skirtingai nuo Nabokovo (Nabakov)
Hearst castle Madonna Inn, California kuris neigia amerikietiškas vertybes veždamas mus per apdainuotąją šalį talpiu amerikietišku automobiliu kartu su jaunąja sugulove Lolita. Tuo tarpu Eco vedžioja mus Kalifornijos pakrante aplankydamas tokias vietas, kaip "Vaškinių figūrų" muziejus, Hearst pilį, "Madonos" viešbutį, "Miško pievelės" parkus ir kitas, kad suprastų amerikiečių susižavėjimą blizgučiais ir kopijomis.

Last Supper Didžiųjų dailininkų "autentiškos" kopijos. Jis cituoja įrašą vaško muziejuje: "Pasakykite savo draugams apie paslapties žavesį, kai žvelgiate į vaškinę Da Vinči 'Paskutinės vakarienės' kopiją".

Oral Roberts

Skirtingai nuo Oral Roberts
kuris yra smėlio dėžės peštukas, sviedžiantis purvo saują mums į veidą, versdamas priimti jo pamišusio apčiuopiamo, "tikro" dievo - kankinio vaizdus. Eco įmantriai ir neįprastai kritikuoja amerikiečių vertybių sistemą.


Italo akimis
Sistile Library kuris, paniręs į istoriją, negali nueiti į parduotuvę ant kampo prieš tai neaplankęs Siksto kapelos. Sistile Madonna Jam nesuvokiama, kad amerikiečiai net negali suprasti, kad jie tesižavi vien "tikra klastote". Eco praeina pro Disnėjaus Pasaulį, tardamas, kad kai kurie intelektualai net nenori užeiti ten, - tačiau jis sutinka, kai tai gali būti šių dienų Siksto kapela. Kur dar, be Disnėjaus Pasaulio, galima išvysti neįtikimą poreikį absoliučiam "atsinaujinimui per pramogą" (žodžių žaismas: "re-creation-al recreation").

Anti-realybė
Kam amerikiečiui važiuoti į Londoną, jei gali nueiti į EPCOT paviljoną ir apžiūrėti aiškesnę ir tikresnę kopija. Filmai, filmai, filmai. Jie gali perkelti į bet kurią pasaulio vietą. Jokios istorijos. Beveidis anoniminis priemiesčių peizažas gali patikti, jei esi šiuolaikinės "pirk-parduok" mitologijos produktas. Priemiesčiuose viskas aišku, nauja ir tobula, - ir ironija, - negyva.

Eco turi istoriją. Ją gali pajusti net vynų šalies - Prancūzijos - pakelės miesteliuose. Eco istorija prasidėjo Romos imperija, kuri absorbavo kitas kultūras, - taip pat ir jo šlovinamą graikų. Tačiau jis sako, kad jam patinka Niujorkas. Jis mano, kad puikieji Ringling rūmai tiktų ir Mieste, kuriame jie nusišlifuotų prarasdami nereikalingas detales. Tačiau to niekad nebus Los Andžele, - šiame postmodernizmo iškrypėlyje.

Grubber Hut at Donner Pass, California Mat Niujorkas, dar prieš prasidedant Didžiajai Daugiatautei, turėjo istoriją. Ten dar yra daug Levitt miestelių, kuriuose dera medžio ir stambiaplokštė statyba. O Los Andželą ir net Tahoe Ežerą jau perskrodė Saugaus Eismo šventykla. Greitkeliai užmuša žmogų. Akinančiame sniego blizgesyje, Donner perėjoje, aš dar galiu surasti šviežiai keptos duonos kepalą ar rinktis iš penkių skirtingų (nors ir genetiškai bei biochemiškai pagerintų) obuolių rūšių.

Tie maži Italijos miesteliai, kuriuos Eco laiko rojumi, tebuvo skirti vien kalėjimų, kurie vadinami vienuolynais, aptarnavimui. Ar protinga tikėtis, kad palaipsniui išnyks automobiliai, o greitkeliai apaugs parkais ir poilsio zonomis naujajai Informacijos Kolonijų kartai? Ar niekada neištrųksime iš metalo blizgesio pasaulio?


Taip pat siūlome paskaityti:
Tamplieriai - Kristaus kariai
Alchemija ir rozenkreiceriai
apie kryžiaus simbolį,
Ratas ir kryžius,
apie svastiką,
apie kryžių lietuvių poezijoje,
Egipto mitologija,
E.P.Blavatskajos "Slaptoji doktrina" apie milžinus,
ir Magiją, Thelemą ir Alisterį Kraulį.


Tai komentarai Umberto Eco knygai 'Fuko švytuoklė'.
Taip pat siūlome paskaityti:
Atsiliepimas apie knygą,
Ištrauka iš "Fuko švytuoklės" pradžios,
Ištrauka apie kompiuterius,
Ištrauka 81 skyriaus apie telūrines sroves bei
E.P.Blavatskaja "Slaptoji doktrina"
apie tikrąją Fuko švytuoklę,
ir kas yra Ayers Rock uola,
E.P.Blavatskaja apie milžinus ir
Stounhendžas - Anglijos mistinis statinys
Hyper-erdvė: Eco ir amerikiečiai
Teofilis Gotjė. Mada kaip menas