Išslaptinti duomenys padės tirti Arktikos ledus

[ Publikacijos sentencija:
"Meilė gydo žmones - ir tuos, kurie myli ir tuos, kurie yra mylimi.
".
Karlas Menindžeris ]

Gore Box

Apibrėžta sritis ir yra "Gorės dėžutė"

Jau viešai prieinami ir aukso vertės JAV povandeninių laivų per paskutinius dešimtmečius surinkti duomenys apie Arktikos ledų storį (jie svarbūs karinei navigacijai ir gynybai). Likusi informacija (pvz., žemėlapiai su povandeninių kelių maršrutais) bus išslaptinta per artimiausius pusantrų metų). Tai puiki galimybė pasaulio klimato pokyčiams tirti, o jis labai priklauso nuo Arktikos ledo (kurio plotas yra kaip visos JAV) išdaigų. Beveik pusė jo kasmet ištirpsta ir vėl sušąla.

Minėti duomenys yra iš "pradalgės" nuo Aliaskos iki Šiaurės poliaus, kuri viceprezidento garbei pavadinti "Gorės dėžute". Jie istoriškai susieja praeitį su dabartiniais daug intensyvesniais tyrinėjimais, kai SHEBA projekto metu 13-os mėnesių laikotarpiui Arktikos ledų gniaužtuose buvo paliktas laivas - kaip plaukiojanti mokslinė laboratorija. 1998-ųjų kovo mėnesį jis su ledais buvo nuneštas į vietą, esančią maždaug 260 mylių į šiaurę nuo Barrow (Aliaska)

SHEBA projekte dalyvavę mokslininkai nustatė, kad ledas yra plonas ir nėra labai šalta, o vandenyno paviršiuje - nesūrus vanduo. Tai atitinka "žaliojo namo" atšilimo modelį. Jie taip pat tyrė ir aprašė debesis jų išblaškymą ir radiacijos poveikį. SHEBA vadovauja Vašingtono universitetas, kurio tinklapyje galite paskaityti apie jį daugiau.

Kodėl taip šalta Antarktidoje?

26 mokslininkai iš 10 šalių išplaukė "Joides Resolution" laivu prie Antarktidos, kad atliktų žemės plutos gręžinius. Šiame rajone per 1000 metų susidarydavo apie 10 cm nuosėdų. Tad 1 km gylyje bus 10 mln. metų senumo nuosėdos.

Daug žinoma apie šiaurės pusrutulio ledynus, dengiančius Amerikos, Europos ir Azijos šiaurinius rajonus. Bet tai palyginti nauji ledynai, - maždaug 3 mln. metų senumo (net Grenlandijos ledynai tėra tik 7 mln. metų senumo). Daug didesni Antarktidos ledynai yra maždaug 35 mln. metų senumo.

Šiaurės pusrutulio ledynai labai jautrūs klimato pakitimams, o kaip Antarktidos?

Paskaitykite ir apie teoriją, kad Atlantida ir buvo būtent Antarktidoje


Mokslo naujienų puslapis
Akiniai nuo saulės
Kas rašoma ant lapų?
Kodėl dangus žydras?
Nežemiška gyvybė – Antarktidoje
Kiekvienas savaip eina iš proto
Mirtino susiliejimo teorija
Paskutinį ledynmetį sukėlė meteorito ar kometos smūgis
Sibiras ir pirmieji amerikiečiai
Ugnies kultas Rusijoje
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Vartiklis