Indėniškosios kultūros

Baltieji bizonai

4 metų amžiaus šventojo baltojo bizono vadinto Medicine Wheel  žūtis Pietų Dakotos Pušų keteros (Pine Ridge) indėnų rezervate daugeliui žmonių (ne tik indėnų) sukėlė liūdesį ir pasipiktinimą.

„Pernai tornado, 2000-ųjų metų genties tarybos susirinkimas, bizono žūtis. Tad kas nutiks šią vasarą? Visi dalykai visada ateina po keturis“, - taip kalba Oglala sijų genties atstovai.

Tiek daug dėmesio pranašystėms (šių bizonų bei kitose tautose) skiriama todėl, kad žemės paviršiuje tebėra tiek daug kančių. Baltąją bizonę dovanojo šventoji moteris, kuri pagal Lakotos legendas, buvo aplankiusi didžiąją sijų gentį. Ji pažadėjo, kad vieną dieną`permainų laikotarpiu ji sugrįš baltojo bizono jauniklio pavidalu [paskaitykite, kaip baltojo Dievo sugrįžimo laukimas pražudė actekus].

Daug indėnų dvasinių vadovų (Juodasis briedis, Sėdintis jautis ir Pakvaišęs žirgas) kalba apie permainų metą. 1996-ųjų gegužės 9-ą gimęs baltasis bizonas buvo pirmasis šį šimtmetį indėnų žemėse gimęs baltasis bizonas. Jis iškart tapo daugelių Didžiųjų prerijų genčių vilties, atgimimo ir vienybės simboliu. Tačiau jį, palikusį ganyklas ir bėgantį keliu, 2000-ais nušovė policininkas.

Pagal pranašystę beveik vienu metu turi gimti 4-i baltieji bizoniukai. Žvelgiantis žirgas prisimena Miracle  lgimimą 1994-ųjų rugpjūčio 20 d. Janesville (Viskonsino valstija). Jos pažiūrėti atvyko tūkstančiai piligrimų. Dar trys 4 m. laikotarpiu gimė Šiaurės Dakotoje, Mičigane ir Pietų Dakotoje.

Bizonai su baltu kailiu yra labai reti ir kai kurių Amerikos indėnų genčių (ypač Lakotos ir kitų lygumų) laikomi šventais arba reikšmingais dvasine prasme; tad jie lankomi ir jiems atliekamos apeigos. Arvol‘o Žvelgiantis žirgas iš Hunkpapa genties yra dabartinis (2021) Šventojo bizono pypkės (Čanunpa) saugotojas.

Kai kurie kiti išskirtiniai baltieji bizonai:

 • 1833 m. vieną jų užmušė čejenai per leonidų meteorų lietų (Naktį, kai žvaigždės krenta) ir ant jo odos surašė taikos ir pekybos sutartį. Tą įvykį aprašė Josiah Gregg’as ir kiti.
 • Big Medicine (1933–1959) bizonas gimė Montanos indėnų rezervate. Po jo mirties jo kūnas išsaugotas ir eksponuojamas Helenos miesto Montanos istorinės draugijos muziejuje.
 • Miracle bizonė gimė 1994 m., tačiau suaugus jos kailis visiškai parudo. Ji mirė 2004 m.
 • Dvasinė kalnų ranča išaugino baltųjų bizonų bandą ir ją skyrė SWPA, kuri išaugino 6 baltų bizonų kartas (2015 m. jų buvo 15-a) nuo Miracle Moon (1997-2017).
 • Papildomai skaitykite: Indėniškosios kultūros     
  Apačiai: Aušros šokis     
  Indėnų pasaulio tvėrimo mitai     
  Šamanizmas: religija ar ritualas?     

  Popul Vuh
  Evenkai, jakutai, eskimai
  Juodakojai ir Saulės šokis
  Vorų pramotė pagrobė ugnį
  Žmonių aukojimas actekuose ir kosmologija
  Popul Vuh -senovės majų šventoji knyga
  Strėlės, skrodžiusios laukinius Vakarus
  Astrologija ir visuomenė
  Zoologija ir mitologija
  Mitologijos skyrius
  Religijos skiltis
  Atlantidos puslapis
  Pasaulio sukūrimo puslapis
  Kundalini joga
  Vartiklis