W. Allen, J. Shwartz. Teisės firmų lyderiavimas neurologijos paribyje
Taip pat skaitykite: Kasdien laikykitės proto higienos
Vadovauk savo smegenims, neleisk vadovauti joms
Teisinė praktika yra pažintinė ir stipriai remiasi smegenų veikla. Teisininkui tavrkant medžiagą, analizuojant ir numatant strategiją smegenys, lyginant su kita kūno dalimi, naudoja neproporcingai daug energijos. Savo veiklos metu smegenys gali kuro gliukozės ir deguonies sunaudoti iki 10 kartų daugiau nei visas likęs kūnas.
Šis alkanas mažas organas randasi kiekvieno teisininko galvoje ir turi raktą nuo paslapčių, leidžiančių laimėti teisinės firmos vadovavimą.
Per paskutinius metus apie vidines smegenų paslaptis sužinojome daugiau nei per likusią rašytinę istoriją. Neuro mokslai atveria naujas ribas, kurių daugelis mūsų nemato, tačiau kurios tokios plačios ir turi tokį poveikį, kaip naujų kraštų ir žemynų atradimas.
Kaip tos neuroninės platumos mūsų galvose atsispindi teisinių firmų valdyme? Įsižiūrėję giliau į smegenis, galime pamatyti, kaip jų savininkas gauna informaciją, priima sprendimus, daro pakeitimus ar jiems priešinasi, prisimena ir primena, atsakinėja žmonėms. Iš to, ką sužinome apie smegenis, įtakoja tris faktorius, kritinius teisinėms firmoms ir kiekvienam teisininkui: valdymui, komunikavimui ir kompetencijai.
Padarykime apžvalgą kai kurių sužinotų dalykų ir kaip panaudoti tą naują informaciją.
Pasirinkimo momentas
Mūsų smegenys yra plastiški. Seniau buvo įsitikinimas, kad suaugusio žmogaus smegenys yra surambėjusios ir kinta labai mažai, jei išvis kinta. Dabar žinome, kad smegenys kinta nuolat. Kiekvienas pokalbis su klientu ar kolega pakeičia smegenis, el. laiško parašymas pakeičia smegenis, šio straipsnio skaitymas keičia jūsų smegenis. Smegenų neuroplastiškumo žinojimas gali padėti keičiantis ir sukeliant pasikeitimus kitiems.
Mums gaunant naują informaciją, mūsų smegenys sukuria naujas neuronų (smegenų ląstelių) jungtis. Šis perjunginėjimas (ar senų sujungimų sustiprinimas) arba įvyksta mumyse arba mes išmokstame valdyti mūsų smegenų atsinaujinimus kiekvieną valandą ir kiekvieną minutę. Galimybė valdyti smegenų veiklą yra nepaprastai svarbi.
Tarkim, kad nusprendėte labiau įsiklausyti į jūsų potencialius klientus, klientus, partnerius, susijusius asmenis ar darbuotojus. Galbūt girdėjote (kokiuose nors verslo vystymo, vadybos ar lavinimosi kursuose), kaip svarbu būti geru klausytoju. Tačiau pokalbio pradžioje jaučiate poreikį kalbėti, netgi pamokslauti.
Taigi, susiduriate su pasirinkimo momentu. Ir jisai yra auksinė akimirka suvaldant neuroplastiškumą, smegenų jungčių pokyčius.
Galite rinktis kalbėti. Jei linkęs daugiau kalbėti nei klausytis, jūsų smegenys kvies sekti senomis smegenų jungtimis, senomis ir gerai išnaudojamomis sinapsėmis. Senosios sinapsės yra įprastinės ir jums patogiausios. Senas būdas jums dera kaip pora panešiotų šliurių ar džinsai. Jie traukia ir yra įprasti.
Arba galite rinktis klausyti. Jei patiriate didelį norą praverti burną ir kalbėti, sukeliate poreikį sukurti naujas smegenų raukšles, naujas sinapses. Nėra taip paprasta kaip einat senomis vėžėmis ir raukšlėmis, tačiau tai padaroma ir geroji naujiena yra ta, kad tai ima sektis vis lengviau ir lengviau. Kiekvienąkart, kai pasirenkate klausytis, o ne kalbėti, jūs vystotės ir sustiprinate naujas neuronų jungtis, naujas klausymosi sinapses.
Kuo labiau renkatės klausyti, tuo stipresnės tos jungtys. Galiausiai klausymasis jausis kaip patogios panešiotos šliurės. Tada, kai prasidės bendravimas, turėsite pasirinkimą, kurį kelią rinktis, priklausomai nuo situacijos. Bet kuriomis aplinkybėmis vadovausitės ne vien įpročiu.
Kitas triukas: Smegenys nejaučia skirtumo tarp tikrai daromos veiklos ir įsivaizdavimo ją darant. Abiem atvejais gali būti kuriamos naujos sinapsės. Daugelis girdėjote apie tyrimus, kai krepšinio žaidėjų grupė, įsivaizdavusi sėkmingai įmetamus baudų metimus, patobulėjo tiek pat, kiek kita iš tikro treniravusi. Tiger Woods ir kiti golfo grandai įsivaizduoja smūgį prieš jį atlikdami. Skirkite kažkiek laiko įsivaizdavimui, kad esate geras klausytojas (arba apie bet kurį kitą elgesio bruožą).
Barjerų įveikimas
Pirmenybė, atiduodama senoms smegenų jungtims ir būdams, yra pagrindinis dalykas, kodėl taip sunku įvesti pokyčius teisinėse firmose. Naujos politikos, procedūros, nurodymai, stiliai, misijos, vizijos visa tai reikalauja naujų smegenų raukšlių ir automatiškai sukuria pasipriešinimą naujovėms, bei prisirišimą ir pirmenybę seniems būdamas. Tai iššaukia daugelį pokyčių smegenyse.
Kaip galima priversti lengviau keistis smegenis? Smegenų pokytis yra kitas "mokymosi" įvardijimas. Kai keičiamės, išmokstame naujų dalykų. Kai keičiamės, kai mokomės, sukuriame naujas neuronų jungtis ir sukuriame naujas sinapses. Laimei, neuro mokslai turi mums ką pasakyti, kaip žmonės mokosi.
Mūsų smegenys yra tarsi šablonai. Kad taupytų energiją ir apsisaugotų, smegenys pažiūri į naują informaciją ir pamato, kaip ji atitinka tai, kas jau žinoma. Jei nauja informacija labai nepanaši žinomiems dalykams, kurie yra komfortiški, ji paprasčiausiai atmetama. Ta reakcija, paprasčiausias pateiktos informacijos atmetimas, labai įprastas vadovaujantiems teisinėms firmoms.
Smegenys visada atkreipia dėmesį. Kaip rūšis, mes išgyvenome nuolat stebėdami ir vertindami aplinką. Didesnė to mūsų budrumo dalis praeina mums nepastebint ir tik maža dalelė pateikiama mūsų žiniai. Vienas iš pirminių dėmesio ir budrumo agentų yra emocijos.
Ar emocijos teisinėje firmoje, racionalioje aplinkoje, yra protingos ir priimtinos?
Aptarkime tai iš taško "Kaip manome, kuo esame?" 2006 m.gruodžio 23 d. 2007 m. sausio 5 d. "Economist" numeryje rašoma: "Racionalumas turi savo vietą. Galiausiai, kaip prisimena "Žvaigždžių treko" fanai, kapitonas Kirkas, emocionalus žmogus, o ne p. Spokas, bejausmis Vulkanas, valdo erdvėlaivį".
Kritinis užsiėmimas
Nepatariame, kad vadovavimas būtų žvalumo lenktynės ar imti pamokas iš motyvuojančių kalbėtojų. Mes sakome, kad yra svarbu, susidūrus su nauju dalyku, leisti smegenims tarti: "Man tai patinka".
Pranešimai, direktyvos ir vadovavimo paskaitos neduota tos galimybės. Smegenys (ypač teisininko, kuris iš prigimties ar personaliai turi stiprų autonomiškumo poreikį) nemėgsta, kai joms sako, ką daryti. Tad užsiėmimas veikla yra sprendimas. Kai mokomasi, kai keičiamasi, smegenys turi įsisavinti naujovę, ir tai jos padaro veikdamos.
Pavyzdžiui, naujos procedūros "už" ir "prieš" aptarimas gali vykti. Nors gali atrodyti, kad tokia diskusija teisinei firmai užims kažkiek laiko, tai geriau, nei pasipriešinimas, kuris užims dar daugiau lauko. Tai taip pat neleidžia kilti kitrai stipriai emocijai: "Man tai nepatinka".
Kitas iš kelių galimų būdų užsiėmimui yra sukurti aiškų ir malonų vaizdą, kaip naujovė pasireikš firmoje ir konkrečiam teisininkui. Tas vaizdas turi būti pateikiamas tikrai tikinčiojo nauda. Faktiškai, tai turėtų būti tas, kuris kažkiek tuo užsidegęs.
Smegenys turi aštrų skambumo suvokimą (apie kurį pasakysime daugiau). Sausi, akivaizdūs, rašytiniai ar išsakyti teiginiai apie naudą neprivers smegenų tarti "Man tai patinka". Jie negeneruos energijos reikalingos naujų sinapsių sukūrimui ir priimti tai, kas siūloma. (Sausa, akivaizdi ir klišinė kalba taipogi nėra tinkama prezentacijos forma potencialiems klientams).
Vaizdas turi pakankamai ryškus smegenims, kad jie pamatytų savo dalyvavimą. Prisimink Tiger Woods.
Smegenys smegenims
Kaip smegenys aptinka skambumą? Nesenas atradimas tai paaiškina ir dar daugelį, kas susiję su teisine praktika ir jos valdymu.
Smegenyse yra veidrodiniai neuronai. Jų funkcija tiksliai tokia, kaip nurodo pavadinimas. Jie atspindi tai, kas patenka į kito smegenis. Jie leidžia mums iš tikro pajusti, kas nutinka kitam. Jie yra pagrindinis empatijos komponentas ir pasijusti svetimose rogėse. Kai liūdite, mano veidrodiniai neuronai žino apie liūdesį. Kai esate užsidegę kažkuo, mano veidrodiniai neuronai pajunta tą užsidegimą ir gali rezonuoti pagal jį.
Kai netikite tuo, ką sakote, Aš suvokiu tą integralumo nebuvimą, bent jau pasąmonės lygyje (manoma, kad veidrodiniai neuronai yra tai, ko neturi sergantys autizmu; jie negali pažvelgti į veidą ir pasakyti, kokią savijautą jis atspindi).
Veidrodiniai neuronai yra visose firmos darbuotojų smegenyse ir yra pagrindinis elementas, sukuriantis veiklą ir norą pradėti energingai investuoti ir stengtis kurti naujas smegenų raukšles. Jei tik vadovybė gali nuoširdžiai ir sąžiningai pasakyti, kad tiki, kad naujovė bus gerai firmai, ir kad individai, kurių bus prašoma keistis, turės didesnes galimybes.
Ir vėlgi, veidrodiniai neuronai nejudinami pranešimų ir el. laiškų. Smegenims reikia matyti ir girdėti asmenį, darantį pranešimą. Veidrodiniai neuronai yra tai, kas sukuria pagarbą, tikrąja pagarbos prasme: pakartotinai pastebėti (pastaba: angl. "respect" ir "re- spect"), t.y. įsižiūrėti antrąkart, iš naujo pažvelgti. Tegu būna supažindama aptarimui ir pakartotinam aptarimui.
Veidrodiniai neuronai yra kritinė dalis naujų dalykų išmokimui. Kūdikiai mato vaikštančius žmones ir jų veidrodiniai neuronai nušviečia, kaip jie vaikšto. Jie pabrėžia vaikščiojimą ir tai paruošia dirvą užduočiai. Kai stebime ką nors veikiantį asmenį, tarsim prisiekiant, mūsų smegenys atspindi matytus veiksmus. Tai tarsi mes darytume, ir pasėkoje ima formuotis priesaikos darymo raukšlės. Tad stebėjusiam priesaiką tai bus lengviau padaryti, nes sinapsių užuomazgos jau yra.
Geras lavinimas taipogi apima veidrodinį atspindėjimą, ir ne tik veiksmų, bet ir pačių mąstymo procesų. Geri mokytojai pakelia balsą savo samprotavimuose, kad paskatintų naujų raukšlių kūrimąsi mokamiesiems.
Kai kas, nei dauguma to, ką išmokstame iš neuro mokslų (kas aprašyta prieš tai ir susiję daugiau) tikriausiai buvo žinoma, bent jau intuityviai, tiems, kurie natūraliai turi patirtį su klientais, verslo vystymu, komunikavimu, įmonės valdymu ir mokymu.
Bet kas anksčiau buvo imama kaip įsitikinimas arba intuityviai, dabar yra įrodyta ir tiems, iš prigimties neapdovanotiems didesniais sugebėjimais. Informacija ir nurodymai yra prieinami visiems, kas nori lavintis tame, ką mums pateikia neuro mokslų paribys.
Šaltinis:
W. Allen, J. Shwartz. Law Firm Leadership on the Neuro Frontier // Of Counsel, 2007, vol.26, no 2, p.10-13Piterio principas
Kelio suradimas
Smegenys yra tampomi
Socialinės tvarkos problema
Kuo skiriasi žmogus ir gyvūnas?
Moters kelias į akademiją
Psichiatro-paciento santykiai
6 būdai paspartinti smegenų veiklą
N. Hansonas. Atradimo modelis: stebėjimas
Thomas Huxley išgarsėjęs anglų savamokslis
Vadovauk savo smegenims, neleisk vadovauti joms
Dviejų filosofinės logikos paradigmų kova
Kasdien laikykitės proto higienos
Apžvalga: American Anthropologist, 1997
Kas blogai su tuo piešiniu?
Džonas Lokas. Apie auklėjimą
Ar vasaros laikas taupo?
Nyčė: Prieblandos kumyras
Ar skaitysim mintis?
Apmatai: Moralumas
Religijos samprata
Pakeisti draugai
Froido kelias
Vartiklio naujienos