Į priešingas puses?
Tolyn nuo Internet

Niekada nevėlu atsikratyti prietarų. <...>

Seni darbai - seniems žmonėms, nauji - jauniems. Anksčiau žmonės nežinojo, kaip gauti kuro, kuris palaikytų degančią ugnį; dabar jie padeda keletą sausų pliauskų po puodu ir skrieja aplink žemės rutulį paukščio greičiu, kurio seni žmonės nepakeltų. Amžius ne ką geresnis, jei ne blogesnis patarėjas už jaunystę, nes jis daugiau prarado, nei įgijo.

Galima net neabejoti, ar pats išmintingiausias žmogus, nugyvenęs amžių, yra sužinojęs kažką absoliučiai tikra. Iš tikrųjų, seni žmonės negali duoti jauniems jokio itin vertingo patarimo, nes jų pačių patirtis buvo tokia ribota, o jų gyvenimas - tokia apgailėtina nesėkmė, - dėl asmeniškų priežasčių, kaip jie turbūt galvoja; gal jie dar turi užsilikusio tikėjimo, kuris paneigia tą patirtį, tačiau jie jau ne tokie jauni kaip anksčiau.

Aš pragyvenau beveik trisdešimt metų šioje planetoje ir dar nesu girdėjęs iš vyresniųjų nė vieno vertingo arba bent rimto patarimo. Jie nepasakė man nieko išties reikalingo ir tikriausiai nieko negali pasakyti. Prieš mane - gyvenimas, didžiąja dalimi dar neatliktas eksperimentas, ir man jokios naudos iš to, kad kažkas jau bandė jį. Jei aš ir turiu sukaupęs kokią vertingą patirtį, esu tikras, kad mano Auklėtojai man nieko apie tai nekalbėjo.

(H.D.Toro. Voldenas arba gyvenimas miške)

"Vartiklyje" nuo pat pirmų dienų buvo pateikiamos ištraukos iš šio amžiaus pradžios amerikiečių mąstytojo H.Toro "Voldeno arba gyvenimo miške" kūrinio, kuriame jis aprašo savo "ėjimą į gamtą". Ta šimtmečius ore sklandanti rožinė svajonė nuolat pavilioja kelis keistuolius.

Sparky Česteriui visai nerūpi, "America Online" (AOL) pirks (CompuServe Corp.) ar ne. Tai vienas tų retai sutinkamų amerikiečių, kurie gyvena savo paties statytose lūšnelėse be elektros ir be telefono. Šiam kresnam barzdočiui jau 58-i, iš kurių 42 praleido "be grotų". Ir net sulaukęs pagarbaus amžiaus jis nesiruošia atsisakyti savo gyvenimo būdo, nors jau trečioji žiniasklaidos priemonė, "Internet", galėtų įsiskverbti į jo ssodybą.

Jo požiūris į šiuolaikinę elektroniką aiškiai išsakytas prie nelygios ir akmenuotos nuokalnės į jo asmeninę nuosavybę. Lankytojai perspėjami, kad tokie šiuolaikiniai "pričiūdai", kaip nešiojami kompiuteriai, palydoviniai telefonai ir video įranga griežtai draudžiama. Ypač užsipuolami lankytojai, norintys "prisijungti prie Inter-Net". Tai, jo nuomone, yra įsiveržimas į jo asmeninį gyvenimą.

Sparky labiausiai siutina, kad bet kas, iš bet kur, bet kuriuo metu ir beveik be jokių pastangų bei papildomų išlaidų (nesugaišdamas laiko ir neišleisdamas pinigų) gali akimirksniu sudrumsti tą jo gyvenimą, kurį jis kūrė kelis dešimtmečius. Tereikia "Usenet" grupėje paskleisti laiškelį ar sukurti WWW puslapį - ir staiga visi akimirksniu sužino apie jo neiščiustytą buitį, apie kurią sklido legendos, kurias skleidė tranzuojantys su sunkvežimiais keliauninkai, praleisdavę ištisas savaites miškuose. Jo virtuvėje visada būdavo karšto maisto, o bibliotekoje daug laiko praleista dvasingose diskusijose. Ir tai vieta, skirta apmąstymams atsiskyrėliams.

Česteris nenori, kad jį "atrastų". Jis nenori tapti to grįžimo atgal į gamtą (apie kurį rašė jau Žan-Žakas Ruso) simboliu. Daugeliui jau nesuprantamas tas gyvenimo miške būdas, leidžiantis įamžimti žmogaus individualumo siekį.

ABSOLIUČIAI NEREIKALINGI FAKTAI

Sraigtiniai laiptai viduramžių pilyse žemyn eidavo pagal laikrodžio rodyklę. Taip buvo todėl, kad visi riteriai tais laikais būdavo dešiniarankiai. Jei pilį užpuldavo priešai ir pradėdavo kopti laiptais aukštyn, tai sukeldavo jiems daug nepatogumų ir sunkumų - jie nebegalėdavo naudotis savo dešiniąja ranka, kuria valdydavo kalaviją. Kairiarankiai riteriai su tokiomis bėdomis būtų veikiai susitvarkę. Tačiau nepamirškite, jog tais laikais kairiarankiai negalėdavo tapti riteriais, kadangi jie būdavo laikomi velnio vaikais. -rv-

Gyvenime, be bendravimo su velniai žino kur esančiais asmenimis, yra dar daug kitų dalykų, kuriais galima mėgautis. Tereikia žengti žingsnį į šalį ir visais pojūčiais gerti tikrą žavesį. Ir jei nedrįstame atsisakyti tų grotų, už kurių esame įkalinti, tai bent žinome, kad už jų dar vaikšto vienas kitas, su kuriais įmanomas tikrai įdomus ir intelektualus pokalbis. Šiame pasaulyje nė vienas jų nėra svetimas. Gal tik jame keistenybių, kurių negali pašalinti tarpusavio bendravimas.

Ir jei audros metu žaibas sudegins elektros tarpstotę, miestelio gyvenimas trumpai apmirs. To nepajus tik jis vienas - Sparky Česteris.

Minties virusai
Tylos kalba
Kompiuteris rodo dėmesį
Ką Internetas davė Elizai?
Nematomo žmogaus kultūra
Niekada nesakyk, kad mirė
Istorijos ratas: pasikartojimai?
Toji pirmoji naktis arba Failas 'X', Nr.3
Mitas apie kompiuterių revoliuciją
Kas ten skrieja prie degančios žvakės?
Pasakykite tai mano avatarui
Surask geriausią!
Vartiklis