Vartiklio žinios

Jei kariui reikia paguodos, jis tiesiog išsirenka bet kurį žmogų ir išsako jam savo rūpestį. Tačiau jis nesiekia būti suprastas ir neieško pagalbos. Kalbėdamas jis viso labo atsikrato jį slegiančios naštos. Taip būna, jei jis turi kalbėjimo dovaną. jei neturi - niekam nieko nesako.

Carlos Castaneda. Sakmės apie jėgą.
 

tikiuosi, kad turėjote nuostabias Kalėdas, po didelę ir riebią žąsį (kalakutą) ant stalo ir dabar nekantraudami laukiate naujųjų Metų... Nauji metai - nauji darbai; naujos sėkmes ir nesėkmės (kaip be jų, jos paįvairina mūsų kelius - antraip atrodytų, kad rojuje gyvename)...

Ir dabar jūs skaitote paskutines šiais metais Vartiklio žinias... Žinodamas, kad tarpušvenčiu ir Jums nėrs daug laiko, jas sutrumpinsiu, praleisdamas nuobodžius administracinius postringavimus.

Tik priminsiu: kas nenori šių Žinių, parašykite man laišką su unsubscribe arba (OSF prenumeratoriai), adresu serv[eta]osf.lt pasiuskite laiška su
unsubscribe spauda_vartiklis
end

Įsitvirtina ir savo vietos po saule ieško "Globalusis lietuviškasis tinklas" gruodžio mėnesį pasiūlęs nemokamų atvirukų (tikrų popierinių) išsiuntinėjimą, o netrukus pradėsiąs dar keletą naujų paslaugų, kurios, tikiuos, jums visiems patiks - o kol kas keletas jo puslapių (kai kuriuose jų galite patys pareikšti savo nuomonę):

 1. Lietuvos palikimo skyriaus užuomazgos:
  http://www.lithuanian.net/memory/casimir/casimir.htm
  Tęsiama Šv. Kazimiero parapijos Plymouth'e (Pensilvanija) istorijos publikacija. Naujos detalės ir nauji vaizdai.
 2. Paslaptingųjų reiškinių tyrinėjimo skiltis
  http://www.lithuanian.net/mitai/nazca/nazca.htm
  Paslaptingos Nazca linijos Peru

  http://www.lithuanian.net/mitai/maya/solar.htm
  Saulės iniciacijos užrašai. Oi tie majai, kurie viską žinojo ir viską suskaičiavo...
 3. Abejonės kai kuriomis Bažnyčios tiesomis
  http://www.lithuanian.net/mitai/bible/trinity/trinity.htm
  Apie Šv.Trejybės paieškas
 4. Ir kalėdų tema:
  Kalėdinis atvirukas (suraskite jį patys) ir kita:
  http://www.lithuanian.net/cards/yule.htm

  Ir dar TTF šriftų rinkiniai: http://www.lithuanian.net/fonts/ttf3/index.html

  Ir dar daugiau...
  Taip, o gal Vartiklis jau mirė? Štai jo Kalėdiniai apdarai Naujienų puslapyje:
  http://www.spauda.lt/box/
 5. http://www.spauda.lt/internet/search/meta.htm
  Būk pirmuoju paieškoje - atnaujinti puslapiai apie paieškos sistemas
 6. http://www.spauda.lt/ergo/filtrai6.htm
  FAQ: Kompiuterių filtrai - jau šeštoji dalis. Atsako į: Kodėl negalima uždėti apsaugos tiesiai ant monitoriaus paviršiaus?
 7. http://www.spauda.lt/humor/9798/virus.htm
  Nauji virusai - reikia apsisaugoti.
  Teisingai užprogramavus virusą, jis gali pakeisti žmogaus jutimus ir netgi įteigti mintį pasąmonėje.
 8. http://www.spauda.lt/news/chicken.htm
  Suskaičiuoti viščiukai?
 9. http://www.spauda.lt/nr26int/kalti.htm
  Nueisite ir sužinosite... kas tie kaltieji...
 10. http://www.spauda.lt/nr26int/invisibl.htm
  Nematomas žmogus. Kodėl Internete žmogus slepiasi?
 11. http://www.spauda.lt/skaityti/proza/implicy.htm
  Skaitiniai: Asfodelijų pievos

  Ir baigsiu Biblijos puslapių papildymais:
 12. http://www.spauda.lt/bible/extend/savonarola.htm
  Eretikas iš San-Marko
 13. http://www.spauda.lt/bible/veslis3.htm
  Dž.Veslis. Dienoraštis, 2 d.
 14. http://www.spauda.lt/bible/extend/death.htm
  Mirties klausimu
 15. http://www.spauda.lt/bible/extend/sfinksas.htm
  Sfinksas ir Zodiakas
 16. http://www.spauda.lt/bible/xmas.htm
  Kada gimė Jėzus?

O tai, kas čia neišvardinta, rasite patys Vartiklyje:
www.vartiklis.lt
 

Redaktoriaus žodis

Kalėdų atvirukai

Nėra įrodymų, kas Jėzus Kristus gimė gruodžio 25 d. Ir netgi pirmasis paminėtas šio Kristaus 'gimtadienio' paminėjimas surandamas tik 353 m. - ir iki pat 440-ųjų Bažnyčia nebuvo paskelbusi oficialios Jėzaus gimimo dienos. O tai padarius, gruodžio 25 d. jau buvo (žiemos solsticijos) švente daugeliui europiečių - pirmoji diena, kai naktis jau trumpėja. Dėl kalendoriaus pakeitimo Kalėdos jau nesutapo tiksliai su solsticijos data. Plintant krikščionybei daugelio kultūrų buvo priimtina ši šventė, nes ji sutapo su jų pagoniškais papročiais (paskaitykite straipsnelį - vienos dainos studiją (Kai dar elniai iš dangaus krisdavo). Tuo metu senovės romėnai keisdavosi dovanomis, kad taip atžymėtų Saturnalijų šventę. Iš keltų ir teutonų tautų 12-os dienų trukmės šventės į Kalėdas perėjo nemažai jų papročių. Pvz., druidų ritualuose buvo naudojamas amalas, o anglosaksai naudojo bugienį. Ir nors Kalėdų eglutė į Angliją neatėjo iki 1840-ųjų, kur ją įvedė karalienės Viktorijos vokiečių kilmės vyras Albertas - skandinavų kraštuose ji jau senai buvo amžinai žaliu gyvybės simboliu.

Nuo XIX a. vidurio krikščionių pasaulis šventė Kalėdas panašai kaip tai darome ir mes - tik dar be kalėdinių atvirukų.

Sveikinimo piešinio idėją atseksime iki pat Viduramžių, - bent jau galime pirštu parodyti į 1466 m. išgraviruotą Jėzų, žengiantį iš žiedo. O pirmojo kalėdinio atviruko 'krikštatėviu' derėtų laikyti serą Henry Cole, pirmąjį Londono Viktorijos ir Alberto muziejaus direktorių. 1843-iaisiais jis pavedė, kad John Collcott Horsley (kuris, beja, ne tik gerai žinomas menininkas, bet ir pagarsėjo veikla, nukreipta prieš nuogų modelių naudojimą - dėl ko gavo pravardę Clothes-Horsley) sukurtų Kalėdų atviruką.

Džonas padarė tūkstantį kopijų, tačiau iki šių dienų išliko tik tuzinas. O reakcija į pirmąsias atvirutes buvo priešiška. Ir nors kartu su "Merry Christmas and a Happy New Year to you" užrašu buvo pavaizduotas gerasis samarietis aprengiantis nuogąjį, o antrojoje - alkanojo pamaitinimas, bet už pavaizduotą įprastinį šventinį šeimos tostą už nedalyvaujantį buvo apkaltintas, kad propaguoja alkoholizmą ir kad nėra pakankamai religinis. Kai kurios protestantų sektos draudė siųsti atvirutes iki pat XX a. pradžios.

Ir vis tik nuo 1863 m. atvirutės buvo sudėtinė Viktorijos kalėdinių švenčių dalis, kuri vėliau persikėlė į žemyną. To meto atviruts buvo daug puošnesnės - papuoštos nėriniais, šilko kutais, su džiovintomis gėlėmis. Viena iš išlikusių atviručių turi 750 įvairių detalių. 1874 m. atvirutės pasirodė ir Amerikos žemyne - iš pradžių daugiausiai siuntimui į Angliją. Antrojo pasaulinio karo metu buvo populiarios atvirutės vaizduojančios Kalėdų senelį, nešantų vėliavas su tokiais užrašais kaip "be Jūsų", o šaltojo karo laikotarpiu atsirado poreikis labiau jumoristinėms atvirutėms.

Kada gimė Jėzus?
Kai dar elniai iš dangaus krisdavo
Vartiklis
Global Lithuanian Net

 

Lithuanian Online E-zine Vartiklis
Lithuanian Bible pages