Buvau atvežęs jam skirtą savo knygos egzempliorių.

- Tai knyga apie tave, don Chuanai, - pasakiau. - Noriu, kad ją turėtum.

- Verčiau nereikia, - jis juokdamasis papurtė galvą ir pridūrė. - tu žinai, ką mes Meksikoje darome su popieriumi.

Jo lengva ironija atrodė nuostabi.

Carlos Castaneda. Kita tikrovė.

Ką jūs darote su Vartikliu?

Šias žinias galite platinti laisvai be jokių apribojimų. Jas užsisakyti galima WWW puslapyje http://www.spauda.lt/logs/seeknews.htm arba adresu serv@osf.lt pasiunčiant laiška

subscribe spauda_vartiklis
end

Periodika:
Atidarytas naujas periodinis skyrelis: Paieškos sistemų naujienos http://www.lithuanian.net/internet/search/99jan10.htm

Jis papildo ankstesnes kassavaitines Labo kompiuterines naujienas:
http://www.lithuanian.net/labas

Laukite naujų periodinių skilčių!!!

Naujienos yra adresu: http://www.spauda.lt/box

Nauji svarbesnieji (bet ne visi) puslapiai

Pradėkime nuo:
http://www.spauda.lt/nr26int/cmyths.htm
Mitai apie kompiuterių revoliuciją. Ar tikrai kompiuteriai sukelia pažangą visuomenėje? O gal jie grąžina mus į viduramžius ir pranašauja apie neo-feodalizmo santvarkos sugrįžimą? Kaip yra? Atsiųskite ir savo nuomonę...

 1. http://www.lithuanian.net/memory/punk/lpunk.htm
  PANKAI nemiršta! Prisimenama jų 1982-86 m. era - o gal jie sugrįš! Galite pasidalinti ir savo prisiminimais, nuomone ir to reiškinio vertinimais.
 2. http://www.lithuanian.net/mitai/nazca/nazca.htm
  Paslaptingos Nazca linijos Peru aukštikalnėse matomos tik iš lėktuvo. Kam jos? Dievams, - o gal mūsų protėviai mokėjo skraidyti? Pateikiamos visos skirtingos teorijos...
 3. http://www.spauda.lt/bible/prizme/pascal.htm
  Blezas Paskalis: mokslinis mąstymas ir krikščioniškas tikėjimas Jau ankstyvoje vaikystėje pasižymi nepaprastais matematiniais gabumais. Jam sulaukus vos 16 metų, publikuojamas pirmasis jo matematikos veikalas „Kūgio pjūvių teorijos tyrimas". Kas jis? Matematikas, fizikas, filosofas, rašytojas? O gal - pirmosios skaičiavimo mašinos išradėjas? Draugystės su "Prizme" pradžia...
 4. http://www.spauda.lt/bible/extend/flavijus.htm
  Flavijus Juozapas: Ištrauka apie dievus Jis buvo žymus Romos žydų istorikas, kunigas ir kariuomenės generolas...
 5. http://www.spauda.lt/voruta/tekstai/tilze.htm
  Pirmasis pasaulinis karas ir Mažoji Lietuva. Ciklo apie Tilžę pradžia.
 6. http://www.spauda.lt/skaityti/proza/hyaenas.htm
  Hienos, Sandy Dengler. Romano ištrauka
 7. http://www.spauda.lt/bible/extend/zmogus.htm
  Lesteris Samralas. Žmogus. 1 knyga Kas yra siela?
 8. http://www.spauda.lt/news/pirates.htm
  Kas yra Lietuvos piratai? Vyto S. tyrimas Internete.
 9. http://www.spauda.lt/voruta/tekstai/naugard.htm
  Naugardas ir Lietuva: pasienio situacija XII-XV a.
 10. http://www.spauda.lt/voruta/tekstai/alove.htm
  Alovės vietovardžio kilmė. Tai miestelis Alytaus rajone. Anapus Daugų
 11. http://www.spauda.lt/bible/extend/rupsys.htm
  Didelis dvasinis ir kultūrinis laimėjimas - naujas Biblijos leidimas
 12. http://www.spauda.lt/vlinks.htm
  Tyrimas - kaip Vartiklis atrodo pasaulyje...

Papildymai:
Naujais puslapiais pasipildė ir Globalusis lietuviškasis tinklas:
http://www.lithuanian.net

Galimybė:
CD-R technologija populiarėja ne dienom, o valandom. Planuojama, kad 1999 m. pasaulyje bus parduota iki 26 milijonų CD-R ir CD-RW įrenginių. Jei ši prognozė pasitvirtins (o panašu, kad taip), tai CD-R(W) taps labiausiai paplitusia perrašomų laikmenų technologija po 1,44 MB magnetinio diskelio.

Jei Jus domina: CD-R technologijos naujienos; praktiški patarimai; įvykiai CD-R pramonėje; jei Jūs mokate Anglų kalbą (daugelis straipsnelių nebus verčiami), atsiųskite laiškutį adresu remis@ktl.mii.lt su antrašte (subject) "CD-R/W PRO subscription” ir kas savaitę gausite CD-R/W žinias.
 

O dabar –
Redaktoriaus (j.skendelis@elnet.lt) žodis?

Kur juos panaudoti?

2000-ųjų problema kartu mums primena, kad kompiuterių technologija sensta ir iš greitaeigių burlaivių pavirsta į vos besivelkančias baržas, kurios nebesuspėja su IT progresu. Ir nors kompiuteriai nesusidėvi, o programinė įranga nesudyla, kiekvienais metais išleidžiame krūvas pinigų technikos taisymams, atnaujinimams pakeitimams arba tiesiog išmetame tokias puikias operacines sistemas.

Mes tiesiog nežinome, ką daryti su pasenusia technika, kuri graužia pačius IT pagrindus. Ir net nežinome, kiek turime pasenusios technikos. Jei padarysime prielaidą, kad visų formų informacija (programos, dokumentai, WWW puslapiai) anksčiau ar vėliau nugula į diskus, galime prognozuoti matuoti IT plitimą (ir sudėtingumą) parduotos diskų atminties kiekiu, - o jis padidėja 10 kartų kas 3 metai: nuo 1770 TB 1988-ais išaugo iki 800 tūkst. terabaitų. Tad akivaizdu, kad dabartinė naujausia technika pasens jau po trejeto metų.

Bet pirma susitarkime, o kas gi yra pasenusi technika. Neblogai žinome didžiuosius (mainframe) kompiuterius, įprastinius PK ir kliento-serverio architektūrą. 1970-ųjų didieji griozdai vis dar sukasi ir kai ką tebevaro iš proto. Lietuvoje daug kas išmetė lauk senuosius ES kompiuterius, tačiau Statistikos departamentas įrodo, kad juos iš tikro dar buvo galima efektyviai panaudoti.

Lokalūs PK nuo pat 1980-ųjų milijonais užplūdo darbo kabinetaus - nesujungti į tinklus ir nepritaikyti keistis informacija. 1989-1994 laikotarpyje jie buvo sujungti į tinklus, tačiau jų sąveikos problema išliko.

Kartu su tinklais atėjo ir serveriai. Tačiau kliento-serverio technologija "nuėjo šėko pjauti" todėl, kad tarpusavio sąveiką tik pablogino. Reikėjo dėti milžiniškas pastangas "senienoms" palaikyti.

Voratinklis (Web) leido pažengti į priekį, nes sumažino sąveikos problemas. HTML tapo universalia bendravimo kalba, o HTTP protokolas sujungė nesuderinamus serverius. Interneto era atskleidė ir naują daugiasluoksnę idėją.

Naujoji karta dar tik kuriama - tai nuo platformos nepriklausoma sistema, kuri yra daugiasluoksnių sistemų derinys. CORBA, XML ir "Java" leidžia kurti lanksčias sistemas. Tokias sistemas galima (bent jau teoriškai) atnaujinti pakeičiant tik atskirus modulius. Tačiau tai dar reikia išbandyti laiku.


Tai naujo straipsnio įvadas. Kviečiu pasidalinti savo mintimis - kaip panaudoti senstančią kompiuterinę techniką - išmesti, išparduoti už skatikus (kaip pasielgė Finansų ministerija, - tiesa, paskelbusi aukcioną ie pardavusi "rinkos" kainomis, kurios - tik skatikai), išdalinti vaikų darželiams, mokykloms ir kitoms įstaigoms, kurios dar galėtų juos panaudoti naujos kartos ugdymui. O gal išdalinti darbuotojams?

Gal? Ir pagalvokime, ar visada klerkui reikia naujausios įrangos su "Xeon" procesoriumi apie kurį galite paskaityti adresu: http://www.arscomputandi.lt/dell/xeon.htm (nuoroda jau neveiksni) Gal jie nuostabiai puikiai išsiverstų su ta senesne technika ir nešvaistytų gautus mūsų mokesčių pinigus? Kaip priversti efektyviai panaudoti esamą techniką? Kokie sprendimai? Apie tai planuojamas šis straipsnis. Bet... jis gims, jei bus jūsų atsiliepimų.

To laukiu adresu: vartiklis@elnet.lt

Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Global Lithuanian Net puslapis

 

Lithuanian Online E-zine Vartiklis
Lithuanian Bible pages