Rabinai prieš InternetąKitas puslapio straipsnelis: Silicio slėnis, alėja ar dykuma?
Kiekvieną dieną Efreimas Metas spragsi pele, nes yra programuotojas ir WWW svetainių kūrėjas. Tačiau jam, kaip žydų ortodoksinės bendrijos nariui, uždrausta naršyti ir apsipirkti Internete, nes Izraelio rabinai sausio mėnesį jį "pakrikštijo" "pavojumi tūkstančius kartų baisesniu už TV" ir sukeliančiu destrukciją. Internetą galima naudoti tik darbo tikslais.
Mekas tokią nuostatą gerbia ir pritaria rabinams. Jis 6-is metus užsiima rimtomis religinėmis studijomis ir tvirtina, kad Talmudo (sudaryto maždaug 200 m. pr.m.e.) nalitinis stilius labai padeda jam kaip programuotojui (nes pati Talmudo struktūra yra hipertekstinė).
Paimkime Babiloniškąjį Talmudą. Pradinis šio žodinio įstatymo variantas, Mišnah, buvo nerišlus ir netiesiškas. Vėlesnės rabinų kartos rašė jam komentarus (Džemara), kurie dabar sudėliojami atskirais blokais į medžio formos struktūrą - su tarpusavio nuorodomis, ryšiais su kitais skyriais, senoviniais simboliais ir santrumpomis.
Talmudo puslapiai yra "apkrauti", netiesiniai, pilni skirtingu šriftu pateikiamų tekstų, grafinių ženklų, lygiagrečių ir persidengiančių sričių ir net skirtingomis kalbomis. Kiekviena rabinų karta buvo skatinama rašyti naujus paaiškinimus, kurių geriausieji buvo įtraukiami į vėlesnius Talmudo leidimus. Talmudo skaitymas - tarsi pašnekesys ar diskusija. Aišku, apjungus tiek daug šaltinių iškyla nesutarimų grėsmė. Mokslininko tikslas - išspręsti juos nustatant sistemą, kurioje abu požiūriai gali būti priimtini.
Pabandykime tai paaiškinti šiuolaikine terminija: "Adomas mano, kad jo naršyklė "sminga", nes jos versija nėra naujausia. Icikas sako, kad Adomas naudoja naujausią versiją. Kaip taip gali būti? Sara paaiškina, kad jei priežastis yra pažeisti failai, tada priimtina Adomo versija. Bet jei problema susijusi su "Java" įskiepiais, tada teisus Icikas. Darija irgi turėjo sunkumų su "Java" įskiepiais ir nustatė, kad reikia atjungti kai kuriuos naršyklės video papildymus (plug-ins)".
Anksčiau žydai ortodoksai buvo retai sutinkami šiuolaikinėmis technologijomis pagrįstose firmose. Dabar jų kiekis sparčiai auga, nes buvo papildytos jų mokymo programos. Ir "Haredi" (ortodoksų techninių studijų centras - jame šiuo metu mokosi 1200 vaikų. Ortodoksams draudžiama lankyti pasaulietines mokyklas) auklėtinių sugebėjimai labai vertinami.
Įprasta, kad "haredi" vyrai mokosi visą dieną iki pat 30 m. amžiaus (o kartais ir ilgiau), o jų žmonos išlaiko šeimą (dažnai turinčią iki 9 vaikų). Todėl aišku, kodėl 51% ultra-ortodoksų gyvena žemiau skurdo ribos (palyginimui: 15% tarp naujųjų emigrantų ir 24% tarp Izraelio arabų).
Silicio slėnis, alėja ar dykuma?
Vadovaujančio Alberquerque personalo sąrašą galima skaityti kaip "kas yra kas" kompiuterių technologijose. "Intel", AOL, "Motorola" ir "Philips" - tik kelios Niu Meksiko Rio Grande firmos. Tai 4-ji pagal ekonomikos koncentraciją JAV vietovė ir 7 - pagal technologiją aplenkdama Niujorką (9), Austiną (21) ir San Francisko (22).
Alberquerque yra nuostabus domino piramidės griuvimo pavyzdys - kai įsikūrusi pažangios technologijos firma , pvz., "Intel", "iš nieko" sukuria technologinę oazę. Taip "Microsoft" 1978-ais pradėjo PĮ gamintojų bumą Redmonde. Sietle susibūrė Interneto kompanijos: "Amazon", "InfoSpace", AT&T Wireless ir Nintendo.
Alberquerque skrydžio pradžia buvo 1980-ais, kai vienas "Intel" įkūrėjų, Gordon Moore, ieškojo vietos lustų fabrikui. 1981-ais "Intel" čia atidarė gamyklą, kurioje dirbo 25 darbuotojai. Vėliau buvo pastatyti "Fab 9" ir "fab 11", kurių vertė yra apie 10 mlrd. USD. Kartu sudarytos sutartys su 7-iais koledžais aprūpinančiais juos kvalifikuota darbo jėga.
Tada atėjo AOL (1996-ais įsteigusi ofisą su 80 darbuotojų, o dabar išsiplėtusi iki 1300 ir užimanti 67 tūkst. kv. pįdų patalpas žinomas kaip "Emeraldos miestelis" dėl žalio stiklo apdailos), "Advanced Optics Electronics", MCI WorldCom bei Sprint PCS bei kiti. AOL į čia atėjo, nes jau buvo technologinė visuomenė.
Technologijų sankaupos neįmanomos be pakankamo mentaliteto lygio. Silicio slėnio neįsivaizduotume be Stanfordo u-to, su kuriuo sietini HP, "Yahoo!" ir "Sun" (kuri yra Stanford University Network santrumpa!) įkūrėjai.
Tačiau bendrija ir tyrimų bazė tėra du trečdaliai sėkmės. Trečioji dalis - pinigai! Ir Alberquerque turi Sherman McCorkle, kuris yra "Technology ventures" prezidentas. Ši nepelno įmonė padeda verslui daryti verslą. Nuo 1993-ių ji yra atsakinga už 36-is verslus, 1900 naujų darbo vietų ir daugiau nei 140 mln. USD fondų.
Beisbolas, kalnų oras ir technologinė bazė. Ko dar galima norėti?
Kiber-mūšiai
Dirbtinis protas?
Kibersekso pamokos
Niekada nesakyk, kad mirė
Kas laimėjo mozaikų mūšį?
Į ką iškeisčiau muilo operas?
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Karštos naujienos
NSO ir paslaptys
Talmudas
Vartiklis