Kas laimėjo mozaikų mūšį?

Tai pat paskaitykite: Kas nugalėjo Goferį? 

Apie jį buvo daug šnekėta prieš kelis metus - Voratinklio antikos laikotarpiu (sic, 1994!). Voratinklį regzti pradėjo Tim Berners-Lee iš CERN (dabat tai Elementarių dalelių fizikos Europos laboratorija), 1989-ais aprašęs HTTP ir HTML. 1990-ais jis, taipogi, sukūrė pirmosios WWW naršyklės prototipą.NeXT platformai. 1991-ais Nicola Pellow sukūrė pirmąją naršyklę skirtą kelioms platformoms, o Berners-Lee ir Bernd Pollerman - pirmąją serverinę programą (telefonų DB). Susidomėjimas Voratiklio idėja augo ir 1992-ais jau buvo 4-ios naršyklės: X-Windoes terpei "Erwise", "Midas" ir "Viola", bei "Windows" terpei - "Cello".

O kitamet Marc Andreessen (iš NCSA) "X-Windows" terpei sukūrė "Mosaic", kuri tapo savotišku standartu šio tipo programoms. Vėliau jis tapo vienu iš "Netscape Communications" įkūrėju. Tai buvo "Mozaikos mūšio" pradžia - visi kūribingi programuotojai norėjo pranokti "Mosaic". Per kelis mėnesius įsikūrė tuzinas naujų firmų. 1995-ųjų pabaigoje buvo posūkio momentas - tarp naršyklių "Mosaic" praktiškai jau nebebuvo (nuo 90% rinkos jos dalis nukrito iki 5%). Tad pirmąja "Mozaikų mūšio" auka buvo pati "Mosaic", kurią de fakto pakeitė "Netscape Navigator", kurio sėkmę lėmė nuolatinės naujovės ir patobulinimai: šriftai, lygiavimas, spalvos, dinaminis puslapio atnaujinimas, sritys (frames), "sausainiai" (cookies), įskiepai (plug- ins), programiniai intarpai (JavaScript), "Java" apletai, sluoksniai (layers) ir t.t. Tad atrodė, kad mūšio nugalėtojas yra aiškus.

["Windows" terpė naršyklių srityje išstūmė "Unix" per 18 mėn.: Unix dalis 1993 m. buvo 88%, 1994 m. - 44% ir 1995 m. - 9%). Per tą patį laiką "Mosaic dalis kito taip: 97%, 58%, 3%].

Tačiau netruko susitelkti juodi debesys ir virš "Netscape" laivo. Nulėmė "Windows" terpės įsigalėjimas. "Netscape" daugiaplatformė nuostata tapo neekonomiška (sąnaudos kiekvienai platformai beveik tokios pačios, o pajamos priklauso nuo platformos apimties). "Windows" rinka maždaug 20 kartų viršija "Mac" ir "Unix" - tad yra ir 20 kartų pelningesnė. "Internet Explorer" laimėjo todėl, kad visas pastangas sutelkė vienai platformai. Antra, nulėmė ir "Microsoft" marketingo politika ne tik pateikiant IE nemokamai, bet ir įtraukiant ją į OS sudėtį.Tik išėmusi iš paketo ir pateikusi pradinius "Communicator 5" tekstus "Netscape" vėl sudomino pasaulio programuotojus.

Tad beveik pasikartojo "Mosaic" tragedija. Skirtumas - "Navigator" laimėjo naujovėmis, o "Explorer" - dominavimas OS rinkoje bei begalinės marketingo galimybės (nors buvo ir kai kurių naujovių - bėgančios eilutės, fono muzika, lentelių spalvos ir t.t.).

Tai kas toliau? Mūšiai vyksta visose Windows terpės srityse: sąsajų (Windows API prieš Swing Set), kalbų (VB prieš "Java"), technologijų (dinaminis HTML prieš "gryną" HTML su "Java" standartais), saugumo (SSL prieš "Java" priemones), komponentų ("ActiveX" prieš CORBA) ir t.t. Mūšiai perėjo į "įsiūtas" programas: PDA, TV, skaitmeninius įtaisus, telefonus ir net skaitmeninius papuošalus ("Sun" sukūrė "Java" žiedą). Kova šioje srityje dar aršesnė, nes nėra dominuojančios platformos.

Tad nugalėtojo dar nėra. O mums belieka pasiguosti, kad gyvenam permainų laikais!

Dirbtinis protas?
Kiber-mūšiai
NT ar Linux?
Kaip aš pirkau kompiuterį?
Karštos naujienos
NSO ir paslaptys
Slaptoji doktrina
Kieta ar minkšta kalba?
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Informacijos ekologija
Į ką iškeisčiau muilo operas?
Vartiklio naujienų puslapis
Globalusis lietuviškasis tinklas