Elektroninė estų vyriausybė

Šis puslapis yra tęsinys rašinio apie "Estų teisę į Internetą".    

Estijos vyriausybė liepos pradžioje pasirašė sutartį su "Microlink", kuria už 150 tūkst. dolerių įsigyja sistemą sumažinsiančią popierinės dokumentacijos kiekį ir leisiančią efektyvesnius vyriausybės susirinkimus.

Estijos vyriausybės kanceliarijos IT vadovas Ermo Taks laiko šią sistemą Estijos e-vyriausybės kūrimo pradžia. Ji leis ministrams rengti e-susirinkimus būnant savo darbo vietoje. Kol kas projektas dar neuždengia visų e-vyriausybės idėjų. Kol kas jis tik automatizuoja ir palengvina vyriausybinių pasitarimų rengimą.

Kuriant šią sistemą, naujose vyriausybės patalpose diegiama Voratinklio programinė įranga ir 20 darbo vietų ministrams (ar jų sekretorėms), 10 nešiojamų kompiuterių "judriems" valdžios atstovams ir video bei audio sistemos pranešimų įspūdžiui sustiprinti. Ministrai ir jų sekretorės galės iš darbo vietų siųsti dokumentus į kitus (ypač nutolusius) padalinius (nenešiojant šūsnies popierių). Valdžios pasitarimų rezultatai gali būti iškart "paskirstomi".

Sistema leis sumažinti popierinių kopijų skaičių (po 17 tūkst. į savaitę), kurioms į metus buvo išleidžiama milijoną kronų per metus. Elektroniniai dokumentai HTML formatu leis efektyviau tvarkyti dokumentaciją, mano Taks. Tačiau, saugumo sumetimais, ne visi dokumentai pakliūna į elektroninę sistemą. Yra uždarų pasitarimų, kurių rezultatai dar "digitizuojami" (kol nebus įsitikinta visišku sistemos saugumu).

Viskas gražu (ir palyginti paprasta), tačiau norėčiau atkreipti dėmesį į kelis aspektus:

  1. Estai projekto vykdymui pasirinko vietinę (estų) kompaniją paskatindami vietinę IT rinką ir neišveždami estiškų pinigų į užsienius;
  2. Lietuvoje elektroninių pavedimų srityje į priekį įsiveržė Žemės ūkio ministerija įsidiegusi užduočių (pavedimų) el.valdymo sistemą, ir kurioje el.žinutės prilygsta raštiškam ar žodiniam ministro įsakymui (apie tai daugiau skaitykite šiame puslapyje);
  3. Savivaldybių ir t.t. (toks ilgas pavadinimas) ministerijoje įsikūręs Informatikos departamentas Vyriausybės informacinei sistemai skirtus pinigus naudoja velniai žino kam (kaip veik mirusio VADIS projekto "palaikymui") - vietoje to, kad paremtų egzistuojančias iniciatyvas.
  4. Kiek Lietuvos ministrų yra pajėgūs patys naudotis kompiuteriais (pvz., buvę bendradarbiai sako, kad V.Milaknis mėnesiais sugebėjo "nematyti" jam įpiršto kompiuterio, kurio galų gale visai atsisakė).

(Bus daugiau)  
Taip pat skaitykite apie Estų teisę į Internetą  

Tigro šuolis link virtualios vyriausybės
Kibersekso pamokos
Kiber-mūšiai
Dirbtinis protas?
Silicio slėnis, alėja ar dykuma?
Niekada nesakyk, kad mirė
Kas laimėjo mozaikų mūšį?
Karštos naujienos
NSO ir paslaptys
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Į ką iškeisčiau muilo operas?
Vartiklio naujienos
Globalusis lietuviškasis tinklas