Kas tai yra OSR2?

[ Publikacijos sentencija:
"TV yra prietaisas, leidžiantis żmonėms, kurie neturi ką veikti, stebėti tuos, kurie negali nieko nuveikti.".
Fredas Alenas ]

Netrukus nugriaudės fanfaros pranešdamos apie "Windows 98" pasirodymą. Apie šią operacinę terpę daug bus rašoma atskiruose straipsniuose. O šį kartą (gal kiek ir pavėluotai, - nors niekad nėra vėlu kalbėi apie tai, kad išnyks ne iškart) - apie tarpinę "Windows 95" versiją, pakrikštytą mistišku OSR2 (OEM Service release version 2) vardu. Šią versiją jau ilgą laiką gauna beveik visi naujų kompiuterių pirkėjai, net neįtardami, kokią kiaulę ar aukso kapšą jiems pakiša "Microsoft" firma. O rašyti verta todėl, kad pasirodžius "Windows 98", painiava operacinių terpių tarpe dar labiau padidės:

Papildomas šoninis straipsnelis

"Corel" (jos puslapis buvo ir "Vartiklyje") bando išsikapstyti iš finansinės krizės (viena jos priežastis, neapgalvotas šuolis į per karštą "Java" kavos puoduką, - tarp kitų klausimų, šis bus aptartas ir kovo pradžioje pasirodysiančioje "Naujojoje komunikacijoje") visą dėmesį sutelkdama į tą programinės įrangos sritį, kurioje firma gimė - tai grafiniai paketai.

Otavoje, Kanada, esanti firma balandžio mėnesį ruošiasi pateikti išplėstą "PrintHouse Magic Deluxe" rinkinį, kuriame bus animacinio el. pašto ir kitos įdomios galimybės (jei "Corel" atstovai kaip nors parems, dar grįšiu prie šios temos).

Maždaug tuo pat metu ji planuoja smulkiajam verslui duoti pigų (iki 80 dolerių) grafinį paketą. Tad po grafikos banginių (nors netrukus pasirodys ir "CorelDraw" 8.0 skirtas "makams") "Corel" jau pastebi ir kilbukus.

  • apie 20-30 % PC vis dar žvelgia per "Windows 3.x" langelius;

  • nemažai yra naudojančių lietuvybei geriausiai tebetinkančią "Windows 95 Pan European Edition" versiją;

  • su seniau pirktais kompiuteriais nemąstantys platintojai yra įsūdę ir kažkiek "amerikietiškos" "Windows 95" versijos;

  • su naujesniais kompiuteriais daug kas gavo "Windows 95" OSR 2.0 versiją;

  • pasirodysianti "Windows 98" versija;

  • ir kažkiek su naujais ir dažniausiai galingesniais kompiuteriais išplitusi "Windows NT Workstation" 4.0, o netrukus ir 5.0 versija.

Nepavydžiu toms įstaigoms, kuriose bus visas šių atmainų "žvėrynas" - jei kažkas veiks vienoje terpėje, nieko negalima garantuoti apie tos terpės broliuką ar sesytę.

Tad kas toji OSR2? Tai patobulinta "Windows 95" atmaina, skirta platinimui tik su naujais kompiuteriais. Ji pasižymi šiomis galimybėmis:

  1. FAT 32 lentelė
    Tai duomenų struktūra diske, aprašanti, kaip diske išdėstyti katalogai ir failai. Ankstesnė 16-os bitų FAT lentelė neleido dirbti su dabartiniais didesnės apimties (per 4 GB) diskais. 32-ių bitų FAT lentelė ne tik leidžia dirbti su diskais iki 2 terabaitų (ar kas tokį matė?), bet ir efektyviau išnaudoja disko atmintį, nes užtikrina mažesnį klasterių dydį (tai puikiai aprašė G.Grigas, skaitykite jo straipsnio kopiją). Tai su kaupu atperka padidėjusį pačių FAT lentelių apimtį.

    Šis pakeitimas privertė pakeisti ir tiesiogiai su disku dirbanias programas: "fdisk", "format", "scandisk" ir "defrag". Trūkumas, jei iš diskelio įkeliama ankstesnės versijos operacinė terpė su 16-os bitų FAT lentele, C: disko turinys staiga "išnyksta". Taip pat FAT32 "nesugyvena" ir su dabartinėmis NT versijomis.

  2. Naujesnė "DriveSpace" versija
    Ši versija leidžia turėti suspaudžiamus diskus, kurių dydis yra iki 2 GB. Tačiau ši galimybė negali būti taikoma diskams su FAT 32 lentele.

  3. Elektros energijos valdymo patobulinimai
    Atsižvelgiama į APM (Advanced Power Management) 1.2 BIOS, žadinimą modemui gavus signalą, kelių maitinimo elementų PK, diskų sukimosi stabdymą ir neveiksnius PCMCIA modemus.

  4. Naujos išorinės atminties naudojimo galimybės.
    Priimama "IDE Bus mastering", 120 diskelių įrenginiai, išimami IDE įrenginiai, Zip diskai ir CD keitikliai. Sistemai nėra svetimi iki 4 GB dydžio ISO 9660 diskai bei CD-I formato kompaktiniai diskai. Daugiau galimybių tvarkant PCMCIA plokšteles. Leistinas įrenginių prijungimas per PCI ir galimybė maršrutizuoti PCI pertraukimus.

  5. Daugiau "Internet" ir "multimedia" galimybių.
    Visus šiuos komponentus (skirtingai nuo paminėtų ankstesnių) galima atsisiųsti ir iš "Microsoft" WWW svetainės. Į sistemą įeina "Internet Explorer" 3.0 naršyklė. "Internet Connection Wizard" padeda suderinti ryšį su "Internet" paslaugų tiekėjais. El. paštą galima išsiųsti ir gauti per naujesnį SMTP ir POP3 klientą ("Internet Mail") bei skaityti diskusijų grupes ("Internet News").

    "NetMeeting" leidžia per "Internet" tinklą skambinti (ir net vienu metu kalbėtis su keliais asmenimis). Galite peržiūrėti ir valdyti kitue esančią bet kurią programą, bendrai naudotis "rašinių" lenta ar perduoti failus. "Personal Web Server" leidžia publikuoti ir peržiūrėti HTML kalba paruoštus dokumentus.

    "DirectX" 2.0 yra greita dvimatė ir trimatė grafika, garso įrašai ir sąveika "kietiems" žaidimams. Kartu atnaujinti kai kurios garso plokščių ir displėjų tvarkyklės. O "ActiveMovie" architektūra leidžia užtikrina priimtiną video įrašų (tarp jų "QuickTime" ir MPEG-1 formatais) peržiūrą. Palaikomas ir "OpenGL" grafikos standartas pateikiant kelis tikrai nuostabius ekrano saugus ("screen savers").

  6. Tinklo ir ryšių galimybių išplėtimas
    Ir šias komponentes galima atsisiųsti iš "Microsoft" WWW svetainės. Į šią grupę įeina modeminio tinklo ("Dial-up Networking") galimybių išplėtimas, priemonės programiniam skambinimui ("scripting") valdyti ir skambinimui, kai užimtos rankos. Yra priemonės keisti režimus (kalbėti arba perduoti duomenis) turint "VoiceView" ir AT+V modemus ir modemui atsakyti į žmonių skambučius.

    Tvarkyklės darbui "Novell Netware" 4.x tinkle leidžiančios ir "Netware Directory Services". SNA ryšiui pateikiama 32-ių bitų "Data Link Control" protokolo realizacija. Palaikomi ir infraraudonųjų spindulių principu valdomi įrenginiai. DMI 1.1 leidžia darbalaukyje stebėti PK įrenginius. Iš "Microsoft" WWW svetainės negalima atsisiųsti tik NDIS 4.0 tvarkyklių.

  7. Kiti patobulinimai
    Tai ir galimybė iš naujo neįkeliant "Windows" terpės pakeisti ekrano skiriamąją gebą bei spalvų kiekį bei daugeliui naujesnių displėjaus adapterių keisti ekrno atnaujinimo dažnį. Ne vieną nudžiugno galimybė peržiūrėti populiariuosius JPEG, TIFF, XIF, BMP ir FAX grafikos formatų failus ("Wang Imaging").

    Tarp kitų patobulinimų ir pataisymų paminėtini atnaujinti OLE komponentai, naujesni "Windows Messaging" ir MSN klientai, ištaisytos klaidos "Microsoft Fax" komponente. Jei "Windows" darbas nutrūko staiga, iš naujo įjungus kompiuterį patikrinamas diskas ("scandisk"). Pateikiama programinė įranga AOL 3.0, CompuServe 3.0 ir WOW! bei "AT&T Worldnet".

Kodėl mažėja dideli diskai
Iš mažo išpešk naudos
Nėra programų be klaidų!
Skelbimų ir naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis