Meškeriotojo kertelė

 
 
Plaice
 

 
Flounder

"Plekšnė-povas"
Copyright © 1998 K.Holland
Akvarelė, (26x32 colio)

Plekšnių audros, plekšnių vėjai

Mėgstu vėlyvą rudenį praleisti atostogas prie Baltijos jūros. Tik vienąkart pavyko sugauti plekšnių meškere, nors diena buvo audringa, kaukė vėjai. Kur, kaip ir kada gaudomos plekšnės?
Audrius Pelėda, Švenčionys

Sako, kad jūros ir pamario vėjai niūrų rudenį stintomis ir plekšnėmis kvepia. Ne visuomet nuo Palangos tilto ar Šventosios senojo uosto molo meškerę įmerksi, jei žuvis nuo kranto į gelmes pabėgusi, bangų išmuštose duobėse slepiasi.

O kai uždainuoja vėjai, sugriaudžia jūra, žvejo- meškeriotojo nuotaika pagerėja. Plekšnės prie kranto ateina tik tada, kai žeminis ar piktasis suominis jas į seklumas išvaro.

Nuo kranto jūros vištas - taip plekšnes vadina seni žemaičiai, kuršiai - geriausia gaudyti ilgakotėmis su neinercine rite dugninėmis. Neteks jūron bristi iki krūtinės. Sunkų svarelį su jauku patyrę žvejai nusviedžia per šimtą metrų. Keistas jaukas plekšnei, tai besotei žuviai, yra keli raudoni stiklo karoliukai ir blizgantis metalo lapelis prie kabliuko. Bet ir skanėstų plekšnei reikia. Kantresni pakrantėje jūros vėžiukų, nedidelių krevečių prisigraibsto. Bet griebia plekšnės ir storesnius sliekus, šaldyto kalmaro juosteles, žuvies nugarinės rėželius su oda. O ypač mėgsta nedideles kuojas.

Palankus ir jūrinis. Tai vakarų vėjas. Jam pučiant Baltijos žvejai sugaudavo daug menkių, plekšnių, otų ir retkarčiais (rudenį) ungurių. Jūrinis patogiausias grįžti namo. Nereikia irtis - pakeli bures ir laivas bėga į krantą. Bet jūrinis - klastingas vėjas. Sukelia dideles bangas, suvynioja išmestus tinklus. Audri pakilus skandindavo dores. Tik neįveikdavo kurėnų. Žeminio, rytų vėjo, bangos gano ir menkes. Naktimis šios didelės žuvys priartėja prie kranto. Geriausia jas vilioti rytą. Masalas - gyvi žuveliokai, žuvies, vištų žarnų gabaliukai, na, - ir jūros vėžiukai.

Naktinė žūklė: vėgėlė
Šamus pažadina perkūnija
Šalvių šokis gražiausias patekėjus saulei
Gražių menkių galima ištraukti ir rudenį
Vijūnai - gyvieji barometrai
Piktam museliautojui nepavyks
Kiršiname beržalapes ir ūsorius
Patiekalų iš žuvies receptai
Miškinis skudutis - ir vaistas, ir maistas
Dojo Tofu – pragaras žuveliokams
Augalai - namų augintiniai
Rajos - gyvūnų atradimas
Vartiklio naujienos