Į dykumą vienomis glaudėmis
Kai Kalifornijos Ąžuolyno (Oakland) valdžios atstovai pasisiūlė pakeisti miestelėnų ginklus į XT kompiuterius, - šių paklausa buvo tokia didelė, kad net neužteko XT! Ar tai nereiškia, kad kompiuteris yra puikus taikus ginklas? Tik pamąstykime, kaip keistųsi pasaulis, jei Sadamas Huseinas gilintųsi į C++, o NATO virš Bosnijos mėtytų IBM firmos "ThinkPad"'us?
Naujausios teorijos aiškina, kad kompiuteriai užmuša įgimtus instinktus. Būtent jomis ir rėmėsi Oakland'o programa: "Baitai mainais į kulką". Gyvuliški instinktai - tarp jų ir giminės pratęsimo - reikalauja medžioti, kad turėtume maisto (aš, kažkodėl, labiau vertinu žvejybą) ir ženklinti savąją teritoriją. Ir esu įsitikinęs, kad tarp kompiuteristų yra daugiau vegetarų, negu kituose visuomenės sluoksniuose.
Tyrimai įrodo, kad kuo daugiau vaikai žiūri TV, - tuo jie darosi agresyvesni (o aš pastebiu, kad TV jiems iškreipia tikrąjį pasaulio vaizdą). O net kompiuteriniai koviniai žaidimai skatina priešingus polinkius.
Argi nedžiugina širdies mintis, kad kompiuteriai gali suvaldyti mūsų žvėriškus jausmus? (Turiu prisipažinti, kad jeigu tektų keliauti į dykumą vien su gliaudėmis, o be peilio dar galėčiau pasirinkti bendrakeleivį - juo niekada nebūtų Bilas Geitsas - geriau jau Respublikos kultūrizmo čempionė).
Pasivadindami "Homo Sapiens", mes norime atskirti save nuo roplių, babuinų, d.Urniežiaus (ir kitų gediminaičių) ar valdžios atstovų. Tačiau dažnai nuo jų skiriamės mažiau, nei patys manome. Bet, galbūt, technologijos laimėjimai gali padėti įgyvendinti didžiausią kiekvienos Mis (Lietuvos, Amerikos ar Mis Pasaulis) svajonę: "taika visame pasaulyje" (pala, pala, o kur dar aš tai girdėjau? :) Negi dėl jos neverta gyventi?
Tik nelaukime pasyviai geresnių laikų! Nes aplink jau šnabžda dorovės sergėtojai: "Nenaudokime 'Windows' - geriau tiesiog spoksokime pro langus!". Tenka pripažinti, kad kompiuteriai vis dar nėra tobuli, tačiau gal, kol jais šaudome monstrus, mes nežudysime vieni kitų? Ir, galbūt, Orvelas buvo tik pusiau teisus?
- Garis -