Christian Libens. Sekso poetika, 2012

Christian Libens (g. 1954) - prancūzų poetas, rašytojas ir žurnalistas (pvz., „Paris Match“, 1998- 2000), prancūzų kalbos profesorius (1979-90), Alexis Curvers'io literatūrinis redaktorius (1987-92). „Guide amoureux de Liege“ (2009) ir “Amours crues“ (2009) autorius.

Nuostabi Žano-Klodo Bolonio1) „Gėdos istorija“ aiškiai parodė, kad gėda – santykinis ir kintantis dalykas, kaip ir gėrio bei grožio sąvokos ar erotiniai išgyvenimai. Kintamumas 5-ių paskutinių dešimtmečių laikotarpiu prilygsta 5 šimtmečiams...

A. Rodenas. Amžinasis pavasaris Kas dėl erotinių išgyvenimų... „Auksiniais šešiasdešimtaisiais“ jie prasidėdavo, kai mokinys imdavo gilintis į istoriją: tiek pusiau pridengto, tiek ir atviro nuogumo …. Kretos Mino civilizacijos gražuolių nuogos krūtys... Pompėjos šaligatviuose iškilę statūs falai, rodantys kelią į atitinkamos paskirties užeigas... permatomos grakščių graikių tunikos... Viduramžių viešos pirtys... gilios tarsi tarpekliai markizių dekoltė, o po jų ir Revoliucijos epochos „mervejoz“... su laiku audinių ir draudimų lieka vis mažiau, kūnas vis drąsiau leidžiasi apžiūrimas; ir štai jau ne vien šmėkščiojo, o lenda į akis, visa – ištiestos rankos atstumu, visa pasiekiama ir „tau“. O visagalė dialektika!

Nors niekur neprapuolė ir Viktorijos epochai „Ievos kostiumo“ nepriimtinumas. Štai du pavyzdžiai.

Per visą savo gyvenimą tūlas prancūzas vardu Mišelis nė karto nematė savo žmonos Fransuazės nuogo kūno, kas, vienok, nesutrukdė jam palikti gausų būrį palikuonių (patikslinsim, kad tasai Mišelis pasaulyje labiau žinomas kaip Montenis ir kad kalbama apie 16 a.). Aišku, galima prikišti, kad „Esė“ autorius buvo kilmingas žmogus, ne iš paprastų žmonių tarpo...

Tada čia tebūnie kitas pavyzdys. 20 a. 8-me dešimtm. viena šveicarų bobutė pasididžiuodama sakė, kad per visą savo gyvenimą nė karto (nė karto) nebuvo visiškai nuogai išsirengusi prieš savo teisėtą vyrą. O empora! O mores!2)

Kas gi vyksta dabar, trečio tūkstantmečio pradžioje, epochoje, kurią laiko išlaisvinta? Kuo pasireiškia jos visa smelkianti papročių laisvė? Tame, kad galima žiūrėti, pora kartų spragtelėjus pele, erdvėje, kuri vadinama internetu, karštas scenas pagal kiekvieno skonį. Tuo pat metu (ir gali būti, toje pačioje vietoje) jauna moteris staigiu susigėdusiu judesiu pridengs plaukus, kad padoriai stotų prieš savo dievą ar savo mylimąjį (nors neretai tai daroma dėl religinės ar šeimos prievartos, tačiau tai kitas klausimas).

Taigi, iš vienos pusės- milžiniškos ir visiems prieinamos moters įsčios, kviečiančios fist- fucking ar gang-bang3). Iš kitos pusės – vos parodyta ausytė. Du poliai ir – poliarinės emocijos. Beje, nuo pasaulio sutvėrimo laikų Erotas it Tanatas susieti stipriausiais saitais; ir mes galime paskui Blezą Paskalį pakartoti: „Norintis panašėti į angelą, tampa žvėrimi“ [„Mintys“]


1) Žanas-Klodas Bolonis (g. 1956) – belgų poetas, prozininkas, žurnalistas ir dėstytojas, Belgijos prancūzų kalbos ir literatūros karališkosios akademijos narys.

2) O laikai! O papročiai!

3) Fist-fucking – manualinis seksas; gang-bang – grupinis seksas.

Seksas filosofų gyvenime
Laukinės gamtos šauksmas
Apie erotinės literatūros naudą
Kristianas Libensas. Marizos skonis
Pasimetusios merginos memuarai
Berdiajevo meilės filosofija
Nuogybės mobiliesiems telefonams
M. Velbekas. Elementariosios dalelės
Prancūzų erotinio romano ypatybės
Riiti Jokomicu. Žiema ir moteris
Davidas Kartvelišvilis. Sekti vardan meno
Žeremi Lediuk-Leblanas. Vikšrų valsas
Deividas Konstantainas. Arbata Midlande
Sadistiniai Hičkoko potraukiai blondinėms
G. Čestertonas. Omaras Chajamas ir šventasis vynas
Viljamas Bleikas – pamirštas ir prisimintas
Igoris Gamajunovas. Nepririšta valtis
Dendizmo poetika: literatūra ir mada
Claire Keegan. Šermukšnių naktys
Nelli Šachnazarian. Kraujo balsas
Seksualumas kabalos požiūriu
Edgaras Keretas. Venera
B. Breiteig. Stokholmas
Kerstin Norborg. Asyžius
A. Tolstojus. Pirtyje
Erlend Loe. Dopleris
Kibersekso pamokos
Seksas ir raketos
Vartiklis
Skaitiniai