Mokslo naujienos

„Vartiklis“ 1998 m. skelbė mokslo naujienas iš įvairių sričių (pvz., 1998-04-02 rinkinys), tačiau vėliau ši veikla buvo nutraukta. Dabar bandysime vėl atnaujinti įdomesnius kai kurių įdomesnių vyksmų moksle pristatymus. Taip pta buvo ir trumpos kosmoso srities naujienos
Šiame skyrelyje vėl pradedame kaupti įvairias įdomias mokslo naujienas...

Žemė taps vientisa nevaisinga sausuma
(2023.10.02)

Prarasti dantys Naujasis Bristolio un-to mokslininkų sukurtas Žemės modelis rodo, kad visi Žemės sausumos plotai po 250 mln. vėl susilies į vientisą žemyną (kas paskelbta 2023 m. rugsėjo „Nature Geosciences” žurnale), sąlyginai pavadintą „Pangėja Ultima“ (kaip jau buvo kadaise senovėje, kai tebuvo vienintelis Pangėjos žemynas), suskilęs prieš 200 mln. m., - ir, jei žmonija išgyvens tą susiliejimą, gyvensime tarsi Arakyje, dykumoje iš F. Herberto „Kopos“.

Dėl padidėjusios vulkaninės veiklos, kilusios dėl tektoninių poslinkių, klimatas sušils, nes anglies dvideginio koncentracija padidės beveik dvigubai, sukurdama „šiltnamio efektą“, dėl kurio temperatūra pakils apie 20oC. Lyg to būtų dar maža, Saulės šviesumas per tą laiką padidės 2,5%. Todėl gyvenimas Žemėje taps nepakeliamas daugumai augalų, žinduolių, tame tarpe ir žmonėms. Kaip žmonės prie to prisitaikys: gal taps naktiniais ar apsigyvens olose? O gal būtų geriausia, jei galėtume rasti naują, labiau tinkamą vietą gyvenimui (čia paskaitykite  Gali tekti palikti Žemę...)

Reikia priminti, kad masiniai išmirimai jau ne kartą buvo Žemėje ir tikrai bus ateityje. Tada gyvybė išliko, tad tikriausiai išliks ir ateityje. Tik tai bus liūdnas laikotarpis, galbūt net fatalus žmonijai.

Japonai išmoko atauginti dantis?
(2023.10.01) Prarasti dantys

Japonų farmacijos kompanija „Toregem Biopharma“ sako sukūrusi antikūnių vaistą, stabdanti proteinų, atsakingų už dantų augimą, veiklą. Kitais žodžiais tariant, tas vaistas (bent iš principo) galėtų būti panaudotas atauginti dantis. Tai būtų tarsi alternatyva implantams ir dantų protezams, nenaudojant invazinių priemonių, o panaudojant paties organizmo resursus. Vaistas veikia slopindamas USAG-1 geną, atsakingą už daugelio žmonių turimų „dantų pumpurų“ vystymosi stabdymą, kad jie niekada neišaugtų į pieninius ar pastovius dantis.

Bandymai su gyvūnais buvo daug žadantys, pvz., vaistas buvo išbandytas su šeškais, kurių dantų užuomazgos panašios į žmonių. Kompanija ketina klinikinius bandymus su žmonėmis pradėti 2024 m. vasarą, o 2025 m. ketinama pradėti bandymus su 2-6 m. vaikais, sergančiais anodontija – tai genetinis sutrimimas, kai neišauga nuolatiniai dantys. Vaistą į prekybą, priklausomai nuo rezultatų, planuojama išleisti 2030 m.

Papildomai pasiskaitinėkite  Stomatologijos istorija

Laivai iš ledo
Superlaidumas
Kosmoso srities naujienos
Žemės magnetinis laukas
2018 metai matematikoje
Žygiuojam į Saulės amžių
2018: Manipuliacijos šviesa
8-i alternatyvūs energijos šaltiniai
Svarbiausios technologijų kryptys 2022-ais
Už ką Nobelio premijos negavo Virginijus Šikšnys
Už ką suteiktos 2021 m. Nobelio fizikos premijos?
2018 m. atradimai fizikoje ir astronomijoje
Kvantinė chemija – ateities mokslas?
Elektros panaudojimas žemdirbystėje
Sunkusis ir metalinis vandenilis
Mokslo naujienų apžvalga: 1998.04.05
Mokslas apie garbanas
Vartiklis