Konservatorių tinklapio epopėja

Arvydas BALČIUS, Respublika, Infoteka, 2000 08 08

Tai yra puslapio „e-Vėjas“ nupūtė konservatorių tinklapį? papildymas ir papildomas istorijos tyrimas  

Ankstesnio puslapio fragmentas:
Liepos 13 d. Seime įvyko Seimo nario, TS (LK) vykdomojo sekretoriaus Jurgio Razmos spaudos konferencija „e-Vėjas stiprėja". Politinės aktualijos“, kurioje dalyvavo ir TS (LK) informatikos dalykinio komiteto pirmininkas R. Krukauskas. Panorėję informaciją apie šį renginį gauti elektroniniu būdu, kreipėmės į TS (LK) tinklapį – www.tslk.lt, o ten… Žodžiu, pamatėme paveikslėlį.


 

O dabar tolimesnis tyrimas (08.08)

“Respublika” jau rašė apie konservatorių - TS(LK) - interneto tinklapį www.tslk.lt, “pasislėpusį” nuo interneto lankytojų liepos 13-17 dienomis. Buvo nagrinėjama nemažai versijų, tame tarpe konkuruojančių politinių jėgų įsilaužėlių darbas, Rusijos spec. tarnybos, virusai, technikos gedimai ir t.t. Dabar iš šių versijų teliko tik viena, tikroji – tinklapio reorganizavimas ir perdavimas kitam “prižiūrėtojui”.

Pasauliniame interneto informacijos centre RIPE sužinojome, kad šio tinklapio vardą nuo birželio 22 d. prižiūri UAB “Dizaino kryptis”, kurios direktoriaus pavaduotojas Gediminas Grigas ir paaiškino visą situaciją.

Konservatoriams nepatiko “Sintagma”

Iki šiol TS(LK) tinklapį prižiūrėjo jį sukūrusi bendrovė – UAB “Sintagma”, o tinklapio vardą valdė VĮ “Infostruktūra”. Š.m. birželio 22 d. TS(LK) atstovai raštu kreipėsi į UAB “Dizaino kryptis”, prašydami perimti tinklapio priežiūrą ir tslk.lt vardo kontrolę. Tuo pat metu gavo prašymus UAB “Sintagma” bei “Infostruktūra”, kad pastarosios perduotų tinklapio vardą ir priežiūrą “Dizaino krypčiai”. Gavusi prašymą, “Dizaino kryptis” nedelsiant atliko visus techninius darbus – suteikė IP adresą ir kt., apie tai informuodama RIPE centrą, kurio duomenų bazėje ir atsirado įrašas apie tai, kad vardas tslk.lt priklauso “Dizaino krypčiai”. Sunku pasakyti, dėl ko kilo konfliktas tarp “Sintagmos” ir TS(LK). Galbūt, vieni dar buvo neatsiskaitę už atliktus darbus ir tinklapio priežiūrą, o kitų nuomone, užmokėtų pinigų kiekis neatitiko darbų kokybės, o tinklapio priežiūra yra per brangi. Kaip patvirtino G.Grigas, būtent darbų kokybė ir brangi priežiūra paskatino konservatorius “pakeisti šeimininką”, tuo tarpu “Dizaino kryptis” už tinklapio priežiūrą taikys standartinius tarifus – keliasdešimt litų per mėnesį.

Derybos truko tris savaites

Tačiau tam, kad pradėti realiai valdyti vardą tslk.lt, reikėjo, kad lietuviškų vardų zonos administratorius – LITNET – pakeistų nuorodą iš adreso, priklausančio “Infostruktūrai”, į adresą, nurodytą “Dizaino krypties”. Tai įmanoma tik tada, kai yra abiejų pusių sutikimas – viena “paleidžia” klientą, o kita jį pasiima. Nors “Dizaino kryptis” ir buvo pasirengusi bet kada priimti valdančios partijos tinklapį po savo sparneliu, tačiau “Sintagma” nesiruošė taip lengvai jo atiduoti, o argumentų buvo pateikiama įvairių – negavo oficialaus rašto, TS(LK) nėra atsiskaitę už tinklapio priežiūrą ir pan. Toks vilkinimas užtruko - juk suprantamas “Sintagmos” nenoras atsisakyti garsaus kliento, galbūt dar konservatoriai apsigalvos? Galiausiai liepos 12d. “Dizaino kryptis” gavo iš “Sintagmos” konservatorių “paleidžiamajį raštą” ir prasidėjo techninės procedūros.

Mažytės techninės problemos

Matyt, tik savaitgaliu galima paaiškinti tai, kad techninės tinklapio perdavimo procedūros, normaliai trunkančios dieną, užtruko visas keturias. Pasak G.Grigo, faktą, kad jie jau turi tslk.lt vardo kontrolę, “Dizaino kryptis” nustatė tik liepos 17d. ryte ir tinklapis neužilgo tapo prieinamas interneto lankytojams. Paklaustas, kodėl naujoje vietoje atsiradusiame tinklapyje nepapūtė “e-Vėjas”, G.Grigas tai paaiškino tuo, kad projektas buvo darytas Windows NT operacijų sistemoje, o kadangi naujoje vietoje tarnybinę stotį valdo Linux, galėjo būti problemų dėl to, kad tinklapis, pasak G.Grigo, darytas nelabai prisilaikant standartų. Beje, “e-vėjas papūtė” tik sekančią dieną po “Respublikos” žinutės.

Internete yra įprasta, kad populiarus tinklapis, keisdamas savo buveinę, jau prieš kelias dienas gerai matomoje vietoje informuoja savo lankytojus apie galimas problemas, susijusias su persikėlimu. Šiuo atveju tokią informaciją turėjo patalpinti “Sintagma”, tačiau galbūt “užpykusi” ant pabėgusio kliento, tikriausiai nusprendė nebesivarginti, o gal ir TS(LK) šito paprasčiausiai nepareikalavo...

Pagrįstas nerimas

Visiškai suprantamas G.Grigo susirūpinimas, kuomet keliamos įvairios tinklapio “lūžimo” versijos, tuo tarpu kai realiai patį tinklapį “Dizaino kryptis” valdė ne nuo birželio 22d. kaip nurodyta RIPE informacijoje, o tik nuo liepos 17d. “Mūsų technika dirba nesustodama jau 50 dienų po paskutinės planinės profilaktikos” - sako G.Grigas. – “Naudojame apsaugos priemones prieš įsilaužėlius, neturime problemų ir dėl sistemos apkrovimo. Mūsų klientų puslapiuose, esančiuose mūsų serveryje, per parą apsilanko 3000 – 4000 lankytojų, kurie peržiūri apie 50 000 puslapių per dieną. Reguliariai daromos informacijos kopijos, todėl mūsų klientai gali būti visiškai ramūs”.

Kurs naują versiją

Šiuo metu interneto lankytojai dar mato “Sintagmos” sukurtą TS(LK) tinklapio versiją, tačiau “Dizaino kryptis” jau kurią naują versiją, kuri kol kas dar nėra publikuojama.

„e-Vėjas“ nupūtė konservatorių tinklapį?
Virtuali vyriausybė - tai pas estus
Kibersekso pamokos
Kiber-mūšiai
Dirbtinis protas?
Silicio slėnis, alėja ar dykuma?
Niekada nesakyk, kad mirė
Kas laimėjo mozaikų mūšį?
Karštos naujienos
NSO ir paslaptys
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Vartiklio naujienų puslapis
Globalusis lietuviškasis tinklas