Spėjimas iš kavos tirščių?

[ Publikacijos sentencija:
"Kiekvienas galėtų kiekvieną dieną bent jau pasiklausyti trumputės dainos, paskaityti gerą eilėraštį, pamatyti puikų paveikslą ir, jeigu tai įmanoma, pasakyti kelis prasmingus žodžius.".
Johanas V. von Getė ]

[ "Internet" tai ne spėjimas - tai realybė ]
[ "Lietuvos Ryte" B.Burgis paskelbė, kad "Vartiklis" - pirmasis pornografijos tinklalapis (o kodėl ne tinklapis? ... netaupom, brolau, netaupom...) Ar tikrai - tad meskite akį bent dabar ]

Kompiuterių įsigalėjimas, tikriausiai, buvo žingsnis link šviesos. Bet kartu jie sudarė sąlygas tokioms klaidoms, kurių nežinotume, jei neturėtumėm jų. Vis dažniau ir dažniau, - orouoste ar buhalterijoje, muitinėje ar banke, - mes išgirstame nenuginčijamą argumentą: "Taip teigia kompiuteris..." Tebūna tai kvailas, nežmoniškas sprendimas, bet prieš jį visi pakelia rankas. Tris sekundes pavėlavai apmokėti sąskaitą (gal prieš paspausdamas "Enter" klavišiuką šyptelėjai pro šalį praeinančiai bendradarbei) - ir moki delspinigius. Mažas trikis duomenų bazėje - ir paštas kitą mėnesį pareiškia, kad praeitą mėnesį nesumokėjai už telefoną ir rytoj prarasi ryšį su pasauliu... Ir su kompiuteriu nepasiginčysi... Bet atėjo laikas, kai be jo jau negali gyventi... Tada žvelgi į priekį...

Prognozės - visada nedėkingas dalykas, bet kažkas vistiek tai turi padaryti. Ar kiekvienoje darbo vietoje veiks NT 5.0, kuriuos diegsime naudodami DVD (digital versatile disks) įrenginius? Bet kiek naujų technologijų panaudosime nulemia, kiek tam galime skirti laiko ir pinigų.

Dešimtims milijonų žmonių "Windows" tėra vienintelė opeacinė terpė, kurią jie naudojo ir kurią tebenaudos. Bet panašu, kad šios populiausios "langų" terpės netrukus iš tikro žymiai pasikeis. Šiuos metus ateityje, tikriausiai, prisiminsime, kaip glaudžiu operacinės terpės darbalaukio apraizgymu Voratinkliu - vienoda sąsaja naršymui tiek kompiuteryje, tiek "Internet" tinkle. O sujungiančios gijos išaustos iš HTML kalbos aprašų bei "Java" ir "ActiveX" komponentų, kuriuos galima išdėliuoti ekrano darbalaukyje.

Tai, kaip ir "Microsoft" pastangos sutramdyti "geležėlių" nesuderinamumą išsilies sraunesniu "Windows98" bei NT 5.0 upeliu - jų darbo greitis padidės. Bet dar svarbiau, kad juos bus lengviau prižiūrėti - jos turės automatinę naujesnių komponentų (pvz., tvarkyklių) atsisiuntimą iš įstaigos serverio arba tiesiog iš "Internet" tinklo - tad "langeliai" mokės patys užlopyti savo klaidas. Viską jie darys patys! Pavyzdžiui, automatiškai optimizuos diskuose dažniausiai naudojamų programų duomenis. "Windows98" turės ir prievaizdą, kuris stebės ir registruos sistemos pakeitimus, kad sumažintų sistemos atstatymo galvos skausmą. NT geriau susikalbės su nešiojamais kompiuteriais ir bus labiau apsaugota nuo smalsių akių, kurios norėtų pasižvalgyti iš prarastų "užrašų knygučių". O kai kam šios terpės bus galimybė didesnei centralizacijai ir kompiuterių ūkio tvarkymui iš vieno taško. Ir vartotojui neturėtų daugiau kilti kalusimas - o kurią terpę naudoti? "Microsoft" politika labai aiški - ateityje NT neduos jokios garantijos 16-os bitų programoms. Tad kai kurie žaidimų mėgėjai turės rinktis "Windows98". Bet visa kita rodo begalinį "Microsoft" tikėjimą šviesia NT ateitimi - tad ateityje toji takoskyra turi išnykti.

Papildomas šoninis straipsnelis

Klintono administracijos atstovas, atsakingas už "Internet", Ira Maganizeris pateikė planą, kaip kitame šimtmetyje bus registruojami domenų vardai. Bet tai tesukėlė likusio pasaulio (o ir kai kurių blaivią galvą turinčių amerikiečių) nepatenkintą riaumojimą. "Naujojoje komunikacijoje" kovo pradžioje pasirodys viena iš tokių nuomonių.

Kodėl gi, po velnių, amerikonai turime aiškinti mums, kaip turime registruoti domenų vardus? Kodėl jie mano, kad pakaks tik PENKIŲ naujų pasaulinių sričių? Kuo jie taip nusipelnė, kad ima diktuoti pasaulio informacinės visuomenės ateitį? (mums pakanka, kad NE lietuviai smaugia mus "Telekomo" kilpa - ar būsime romūs kaip avinėliai?) Paklauskit tai JAV administracijos - jų el. paštas dns@ntia.doc.gov

Bet gali atsitikti, kad jau šiemet atsiras rimta alternatyva "langeliams" - pro orlaidę vis labiau sklinda "Java" kavos kvapas. Ir šie metai bus lemiami "Apple" obuoliukui. Dar neaišku, ką jam atneš rapsodija - didelę sėkmę ar griūtį. "Rhapsody" nėra tokia visuotinė kaip "Java", bet ji irgi taiko į daugiaplatformę terpę - jai ruošti programinius sprendimus bus galima naudojant NT - o "PowerPC", "Intel" ir "Alpha" terpės.

"Geležėlių" rinkoje irgi nebus sąstingio. Pagreitės atmintis ir duomenų magistralės - pagaliau šie kompiuterio komponentai greičiu pasivys gerą spurtą padarusius procesorius. Naujosios SDRAM mikroschemos bus naujų kompiuterių pagrindas. Perlipę 150 Mhz slenksnį, jos bus daug greitesnės, nei ankstesnės įprasinės 60 ns ir 40 Mhz EDO (Extended data out) DRAM. Jau dabar gaminamos luistai po 64 Mb, o "Ramtron" jau pasiūlė ir išplėstą ESDRAM. O kad pagreitintų duomenų srautą per "kojelę", sukurta DDR (double data rate) technologija (DDR-SDRAM arba SDRAM II). Prieš šešis metus maža Kalifornijos firmelė sukrėtė pasaulį sukūrusi "Rambus" DRAM. "Intel" su ja jau sukūrė naują tiesioginės "Direct RDRAM" technologiją.

Bet didžiausias judėjimas kompiuterinių sistemų srityje bus įvairiausių atmainų tinklo kompiuterių (NC) varžybos. Ar šie bediskiai, pagardinti "Java" kava įtaisai bus pakamkamai pigūs ir galės būti lengvai suvaldomi dabartiniuose tinkluose? Kol kas apie šią technologiją buvo daugiau pliaukšta liežuviais, nei buvo naudota.

Tačiau įsižiebia naujas karo židinys - x86 CPU sąsajos. Tebevyksta įnirtingos visų motinų tikrosios Motinos paieškos. 90% rinkos užgriebęs "Intel" kaip bulius koridoje kaunasi su dviem matadorais: AMD (Advanced Micro Devices), "Cyrix" raitais ant kentauro - "Centaur Technology". Kad juos išblaškytų po visą areną, "Intel" ne tik galina greitesnius procesorius, bet ir nuolat keičia žaidimo taisykles. Anksčiau Visi jie naudojo tą pačią "Socket 7" sąsają, bet "Pentium Pro", o po to ir "Pentium II" pradėjo naudoti kitą (ir dar patentuotą) duomenų perdavimo protokolą, kurį sunku atgaminti ir pamėgdžioti (apie tai daugiau paskaitykite autoriaus straipsnyje "Monitoriuje" arba "Vartiklyje").

Visur vorai ir kiti nariuotakojai. Naujosios WWW peržiūros programos pateikia priemones HTML puslapiams kurti. Jie tampa grupinio darbo įrankiu. "Web" pribloškė tuo, kad naršyklei tereikė žinoti tik vykdysimos programos adresą - jai pati toji programa nebuvo būtina. HTML pagrindu veikiančios el.pašto ir naujienų sistemos pasižymi ta pačia savybe. Tiesiai iš po pirštų jūsų raidės (ir mintys) susilieja su kitų asmenų mintimis lokaliose ar globaliose konferencijose, diskusijose ir t.t. Joms išreikšti galima panaudoti viską, ką tik sugeba naršyklės - stilių lenteles, "JavaScript" programytes, dinaminę HTML kalbą ir t.t. Kas čia nauja, ji tai jau yra? Nauja tai, kad pagaliau žmonės pradės savo el. laiškuose naudoti tai, ką matė WWW. Dabar visur nuorodos, nuorodos, nuorodos - Voratinklio gijo veda į ten ir atgal. Kaip jose nesusipainioti?

Bet virš jų jau tvenkiasi XML (eXtended Markup Language) debesys (paskaitykite papildomai). Ankstesni el.pašto, naujienų ir netgi WWW pagrindas, HTML, buvo griežtai apibrėžti ir nekintantys formatai. Dabartinės programos kuria bendresnio SGML (Standard Generalized Markup Language) pavidalo DTP (Document Type Definition) aprašus arba naujai įvestą XML schemą. Ji išoriškai panaši į HTML, tačiau neturi griežtai apibrėžtos žymių (tags) aibės. Štai vienas galimų XML pavyzdžių:

<Kvietimas>
<HEADER>
<Firma> Jono smuklė </Firma>
<Data> 1998 m. balandžio 1 d. </Data>
<Renginys> Naujos alaus rūšies išbandymas </Renginys>
</HEADER>
<BODY>
<P>Gerbiamas pone,<BR>
Maloniai kviečiame 1998 m. balandžio 1 d. atvykti į Rugainius,
Jono smuklę, kur pabandymui bus pateikta nauja alaus rūšis.
Bus duonos su česnaku, grieš "Jonis" -
bus linksma ir smagu.</P>
<P>Autobusas išvyksta 13.00 nuo Operos ir Baleto teatro.</P>
</BODY>
</Kvietimas>

Tad ištraukite galvas iš smėlio, apsidairykite aplink, pasiraitokite rankoves - darbas laukia ir tikėkime, kad šiais metais naujovės neapeis pro šalį. Būkite šalikelėje, budėkite, - juk iki 2000-ųjų neliko nė 24-ių mėnesių.

Apie XML skaitykite daugiau

NK


NSO ir mistika
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis