Nelengva būti žaliu

(Keleto šiais metais publikuotų straipsnelių įvairiuose leidiniuose apie virusus papildymui)

"Internet" erai išplitus visuose atokiuose kampeliuose atsirado naujų terminų, kurių vienas yra

"Spam" (amerikietiški konservai) tai:

  1. konservuotos mėsos pusryčiai;
  2. nei šioks, nei toks laiškas, keliaujantis el.paštu - dažnai įvairūs skelbimai, siunčiami tūkstančiams žmonių.

Dar naujesnis yra "urban legends" (http://www.urbanlegends.com/Afu.faq/index.cgi - jau neveiksnus) - "miesto pletkai". Tai

  1. Neaiškiomis aplinkybėmis atsiradę ir spontaniškai plintančios įvairios istorijos;
  2. Jos turi humoro ar gyrimosi elementų (gyrimu dažnai "baudžiami" tie, kurie pašiepia visuomenės priimtas normas);
  3. Tinka perpasakoti kitiems;
  4. NETURĖTŲ būti melas, bet dažniausiai yra. "Miesto pletkeliai" dažnai remiasi kokiu nors tikru faktu, tačiau jį pateikiant jam suteiktas kitoks atspalvis.
Dabar atidžiau pažvelkime į tokią šalia Informacijos Greitkelio išmestą šiukšlę:
"Kelios neo-nacių grupelės vėl bando sukurti "Usenet" sritį, kurioje jie galėtų bendrauti. Aš tikiu, kad nėra reikalo toliau 'gniaužti' šios veiklos. Sritis yra rec.music.white-power"

Toliau laiške kviečiama pasiųsti savo pažįstamiems. Tai miesto pletkas, kviečiantis jį platinti. Dar toliau siūloma balsuoti NE siunčiant laišką adresu music-vote@sub-rosa.com

Tai, aišku, pletkas. Niekas neseniai nesiūlė sritį nacistams. Bet, kaip ir visi pletkai, laiškas mini tikrą faktą. 1996-ais kovo mėn. buvo siūloma sukurti rec.music.white-power sritį. Tačiau juk šiame laiške nepasakyta, kad 33033 balsavo prieš srities įkūrimą ir tik 592 - už. Tad nepritarimas yra toks didelis, kad šansai apie naujo pasiūlymo atsiradimą yra tokie pat, kaip pripažinti sunkiasvorį boksininką Tyson'ą didžiausiu metų humanistu.

O vienas iš šlykštesnių klasikinių "miesto pletkų" buvo pasakojimas apie Craig Sherhold, kuris

"...yra 7-ių metų amžiaus ir kenčia paskutinės vėžio stadijos skausmus. Jis nori pakliūti į Gineso rekordų knygą, kaip surinkęs didžiausią vizitinių kortelių kiekį. Kregas bus dėkingas, jei jam pasiųsite vizitinę kortelę žemiau nurodytu adresu..."

Šiame laiške nėra pasakyta, kad Kregas jau pagijęs ir jau keli metai kaip yra Gineso rekordų knygoje, jis jau paauglys ir JIS NENORI DAUGIAU JOKIŲ PRAKEIKTŲ KORTELIŲ!

Netikite? Užeikite į bet kurią paieškos sistemą (daugelis jų nuo mano paskutinių rašinių jau pakeitė išvaizdą ir pasipildė naujomis galimybėmis), pvz., Altavistą ir (įvedę kartu su gaubiančiomis kabutėmis) duokite paieškoti frazės "Craig Sherhold".

O dar kažkas truputį pakeitė Krego laišką jame nurodęs "Make-A-Wish" fondo adresą, kurio pasiaiškinimą rasite čia.

Dar blogiau - kažkas kitas perrašė minėtą laišką jau "Jesssica Mydek" vardu su kvietimu siųsti laiškus su klausimais Amerikos kovos su vėžiu draugijai (acs@aol.com). Galite perskaityti šį laišką ir ACS paaiškinimą.

Šis laiskas yra ne vien pletkas bet ir apgavystė ("hoax"), nes jame sakoma "ACS sutiko dotuoti kiekvienam...". Patys pamąstykite, kaip nepelno organizacija gali kažką dotuoti ir iš kur paimti pinigus? Gal savo? Bet ar nėra truputį įtartina?

Pirmas ir vienintelis patarimas - NETIKĖKITE TOKIAIS LAIŠKAIS! Kaip ir šiuo:

"I wish to warnyou about a new crime ring that is targeting business travelers.

This ring is well organized, well funded, has very skilled personnel, and is currently in most major cities and recently very active in New Orleans [Las Vegas or Houston]. The crime begins when a business traveler goes to a lounge for a drink at the end of the work day. A person in the bar walks up as they sit alone and offers to buy them a drink. The last thing the traveler remembers until they wake up in a hotel room bath tub, their body submerged to their neck in ice, is sipping that drink.

There is a note taped to the wall instructing them not to move and to call 911. A phone is on a small table next to the bathtub for them to call. The business traveler calls 911 who have become quite familiar with this crime. The business traveler is instructed by the 911 operator to very slowly and carefully reach behind them and feel if there ia a tube persuading from their lower back. The business traveler finds the tube an\d answers "Yes". The 911 operator tells them to remain still, having already sent paramedics to help. The operator knows that both of the business traveler kidneys have been harvested".

Panašu, kad po tokio laiško jame minėtų miestų policijos skyriai nuo pasipylusių skambučių buvo privesti iki isterijos būsenos.

O daugiausia apgavysčių yra susiję su kompiuterių virusais, perduodamais el. paštu (apie jas ir suklaidintus Lietuvos žmones bei rimtų firmų atstovus jau rašė ir 'Vartiklis'). Tik grįžęs iš atostogų pašto dėžutėje radau dar vieną, "neramių sielų" išplatintą jau Lietuvoje.

Žiūrėkite TV ir stebėkite Seimo narius - tai padės ramiai miegoti!

Dėl kompiuterinio raštingumo
Vartiklis