Lietuviški produktai

1997 m. gegužės mėn. pradžioje perdaryta lietuviškų tekstų rašybos tikrinimo programa RAŠTAS. Daugiau apie jos ypatybes žiūrėkite atskirame puslapėlyje.
O pagrindinė naujovė: ji (ta pati versija) tiks ir MS Office'95 ir MS Office'97 (ir iš kainininkų visiškai išnyksta RAŠTAS'95). Tačiau už nedidelę atnaujinimo kainą ją rekomenduoju įsigyti ir turintiems RAŠTAS'95 ir nesiruošiantiems pereiti prie naujesnės MS Office'97 versijos.

Mat visos naujovės buvo pritaikomos MS Office'97 terpei: tai išplėstas, patikslintas ir patobulintas žodynas, naujesnė ir tobulesni tikrinių žodžių analizės ir pasiūlymų klaidingiems žodžiams taisyti (daro žymiai mažiau broko) moduliai ir kita. Be to, viename diskelyje turite abi versijas! Mažiau painiavos - čia toks, o čia anoks. Yra ir DEMO versija! Galite atsisiųsti lietuviškų tekstų tikrinimo sistemos, skirtos MS Office (4.x, '95 ir '97 versijoms) DEMO versiją. Tereikia spragtelėti tolimesnę nuorodą.
Noriu atsisiųsti RAŠTAS DEMO versiją. ZIP failo dydis: 360 KB.

Kiekvienam smalsu sužinoti, kuo gi DEMO versija skiriasi nuo tikrosios?
Iš esmės, tai pilnai funkcionuojanti sistema, teturinti žemiau išvardintus apribojimus:

 1. Raštas'95 DEMO versijos žodyne nėra žodžių, prasidedančių šiomis 7 raidėmis:
  'A', 'D', 'K', 'P', 'S', 'V', 'Ž';
 2. Išjungta skiemenavimo komponentė;
 3. Office'97 versijoje išjungtas darbas su Outlook'97 komponente;
 4. Į kalbų sąrašą gali būti neįtraukiamas "Lithuanian Classic" kalbos variantas.

Kaip įdiegti?

DEMO pakete yra trys diegimo programos:

SETUP16.exe - įdiegia Raštą Office 4.x terpei, leisdama dirbti su programomis MS Word 2.0 bei 6.0, o taip pat MS Excel 4.0 ir 5.0 (ne tik Windows 3.x, bet taip pat ir tada, kai šios programos veikia Windows'95 terpėje);

SETUP32.exe - įdiegia Raštą Office'95 terpei, leisdama dirbti su programomis MS Word'95 ir MS Excel'95 (Windows'95 ir NT 3.51 ar vėlesnėse versijose);

SETUP95.exe - įdiegia Raštą Office'97 terpei, leisdama dirbti su programomis MS Word'97, MS Excel'97, MS PowerPoint'97 bei MS Access'97 (Windows'95 ir NT 4.x versijose);

Kaip naudoti?

Raštas veikia lygiai taip pat kaip anglų kalbos komponentė. Daugiau sužinosite atidžiai perskaitę šį puslapį iki galo.


Beveik visa mūsų naudojama programinė įranga yra angliška. Tačiau čia Lietuva, ir čia lietūs lyja. Todėl pateiksime trumpą lietuviškų produktų apžvalgą, nors truputį praskaidinančią anglišką dangų. Gale suteikiame galimybę atsisiųsti keletą veltui platinamų programyčių.

Siūlome:
lietuviškų tekstų tikrinimo sistemas;
lietuviškų tekstų skiemenavimo programa. Ji suskiemenuoja tekstinius, *.DOC (MS-DOS formatu), *.WRI ir *.RTF failus. Galima nustatyti praktiškai bet kurią kodų lentelę tiek MS-DOS, tiek Windows terpėse. Taip pat nustatyti daug įvairių kitų programos darbo režimų.
Nors programa skirta PageMaker ar Corel Ventura programoms, ji gali dirbti praktiškai su bet kuria programa, apsikeisdama informacija per Clipboard krepšį.


Jei yra klausimų ar norite sužinoti apie papildomas komponentes, - išsiųskite klausimą laišku.Rašybos tikrinimo sistemos

Kas tekstuose nepadaro klaidų? Net kelis kartus peržiūrėjus puslapį ar patikrinus korektorei, neišvengiamai jame išlieka bent viena klaidelė - gal žmogaus akis nesugeba pastebėti "žioplų" klaidų. O kompiuterinis tikrintuvas neturi emocijų ir niekada nepavargsta.

Šiuo metu galime pasiūlyti tokias lietuviškų tekstų tikrinimo sistemas:

 1. atskira programa "RAŠTAS" MS-DOS terpei. Ji priima tekstinius ir Microsoft Word for DOS failus, peržiūri juos ir, suradusi jai nežinomą žodį, siūlo taisyti. Labai paprasta ir lengva naudojimui.
 2. Microsoft Office 4.x (16-os bitų paketas) papildymas "RAŠTAS 2.0 Office 4.x terpei". Jis labai lengvai įdiegiamas ir integruojasi į Microsoft Word 2.0 ir 6.0 bei Microsoft Excel 4.0 ir 5.0 terpes lyg būtų šių programų sudėtinė dalis. Kadangi jos pagrindinės galimybės sutampa su versija, skirta Windows 95 sistemai, tai atskiro aprašymo nedarysiu.
 3. RAŠTAS 97 skirtas Microsoft Office 95 ir 97 terpėms. Jis detaliau aprašomas žemiau.

RAŠTAS 97

Lietuvių kalbos rašybos tikrinimo sistema RAŠTAS'97 papildo populiariąsias Microsoft Office programas darbo su lietuviškais tekstais priemonėmis. Ji veikia su MS Office 95 paketo Word'95 ir Excel'95 bei visomis MS Office 97 paketo programomis:
Word'97 - tekstų ruošimo sistema;
Excel'97 - skaičiuokle;
PowerPoint'97 - pristatymų (prezentacijų) ruošimo programa;
Access'97 - duomenų bazių kūrimo sistema ir
Outlook - el. pašto ir darbalaukio tvarkymo sistema.

Įdiegę šią sistemą, galėsite greitai ir kvalifikuotai patikrinti, ar ruošdami dokumentus nepadarėte rašybos klaidų, o taip tas klaidas taisyti. RAŠTAS atpažįsta kelis milijardus ortografiškai taisyklingų darybinių ir kaitybinių bendrinės lietuvių kalbos žodžių formų. Taip pat ji turi apie 20 tūkst. tarptautinių žodžių šaknų ir būtiną kiekį dažniausiai naudojamų tikrinių žodžių (vardų, pavardžių ar vietovių pavadinimų) šaknų.

Į sistemą taip pat įeina lietuviškų žodžių kėlimo per brūkšnelį komponentė Microsoft Word programai. Ji leidžia taupyti vietą puslapį ir pagerinti ruošiamų dokumentų išvaizdą. Be to, kartu su RAŠTU gaunate ir dialogo šriftus Microsoft Word programai, leidžiančius rašybos tikrinimo ir skiemenavimo dialogo languose matyti lietuviškas raides.

Kartu su sistema pateikiamos ir diegimo programos, leidžiančios greitai ir patogiai įdiegti lietuvių kalbos rašybos tikrinimo sistemą Jūsų kompiuteryje. Ji automatiškai suranda Microsoft programas ir joms pritaiko RAŠTĄ.
Jeigu turite:

 • IBM PC genties 80386DX arba aukštesnės klasės kompiuterį;
 • 8 MB operatyviosios atminties;
 • 2 MB laisvos atminties diske;
 • Microsoft Windows 95, NT 3.51 arba aukštesnę versiją;
galite diegti RAŠTĄ ir kompiuteris padės Jums rašyti be klaidų.

Kaip veikia?

RAŠTAS visiškai integruojasi į Microsoft programas ir darbas su lietuvių kalba niekuo nesiskiria nuo darbo kitomis kalbomis, pvz., anglų. Word ir PowerPoint 97 programa netgi leidžia kurti daugiakalbius dokumentus, - valdymas automatiškai perjungiamas iš vienos kalbos į kitą. Štai pora žodžių, kaip veikia RAŠTO sistema.

Norėdami patikrinti bet kurios dokumento dalies rašybą, Word ir PowerPoint terpėse atlikite šiuos veiksmus:
 1. pažymėkite teksto fragmentą (žodį, sakinį, pastraipą ar visą dokumentą);
 2. Tools meniu pasirinkite komandą Language; kalbų sąraše Mark Selected Text As pasirinkite reikšmę Lithuanian (lietuvių kalba) ir po to spragtelėkite mygtuką OK.
 3. pažymėję visus reikiamus teksto fragmentus, iškvieskite rašybos tikrinimo sistemą vienu iš šių būdų:
  • spragtelėkite įrankių juostos mygtuką ;
  • Tools meniu pasirinkite komandą Spelling;
  • paspauskite funkcinį klavišą F7.
Bet kuriuo šiuo atveju gausite standartinį dialogą langą, kuriame galėsite pataisyti klaidingą žodį pasirinkdami iš pasiūlytų žodžių sąrašo arba pakeisdami žodį redagavimo lauke. Taip pat šį žodį galite įtraukti į nuosavą žodynėlį.

Word 95 ir ir 97 bei PowerPoint 97 terpėse galite taip pat įjungti automatinio rašybos tikrinimo komponentę, kai dokumento tekstas tikrinimas automatiškai, kai tik įvedamas naujas žodis arba pakeičiamas esantis. Visi nežinomi žodžiai pabraukiami vingiuota linija, ir virš tokio žodžio spragtelėjus dešinį pelės mygtuką pateikiamas meniu su leistinais nežinomo žodžio pataisymais.

Pagrindiniai patobulinimai lyginant su RAŠTO versija skirta 16-os bitų Microsoft Office 4.x terpei:
a) įtraukta skiemenavimo komponentė Word 95 ir WORD 97 terpėms;
b) nežinomo žodžio labiausiai tikėtinų taisymų sąrašo generavimas;
c) pertvarkyta žodyno struktūra dar pagreitinant ir taip nepaprastai greitą sistemos darbą;
d) patobulintas žodynas, atsisakius kai kurių bereikalingų tarptautinių žodžių ir papildžius jį tikriniais žodžiais. Šioje versijoje aptinkama klaida, kai tikrinis žodis pradedamas mažąja raide.

Jei norite papildomos informacijos, rašykite laišką.

O taip pat galite perversti VELTUI platinamų programų sąrašą.